PoradyLajfhakiNajlepsza pozycja do spania. Połóż się w ten sposób, a w końcu się wyśpisz!

Najlepsza pozycja do spania. Połóż się w ten sposób, a w końcu się wyśpisz!

Najlepsza pozycja do spania. Fot. GettyImages
Najlepsza pozycja do spania. Fot. GettyImages

14.04.2023 11:10

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

To, w jakiej pozycji wypoczywamy w nocy, wpływa nie tylko na naszą wygodę, ale również na stan zdrowia. Dlatego tak ważne jest znalezienie najlepszej pozycji do spania. Okazuje się, że świetne efekty daje spanie na boku. Ale tylko na tym właściwym!

W czasie snu rytm serca się uspokaja, a oddech staje się głębszy i równomierny. Osoby, które porządnie się wysypiają, mają ładniejszą skórę, wypoczęte oczy i unormowane ciśnienie krwi. Ich ciała w naturalny sposób zyskują też większą zdolność do usuwania toksyn. Do tego dobry sen sprawia, że jesteśmy ogólnie wypoczęci i czujemy się dobrze. Pozycja, w jakiej leżymy, ma ogromny wpływ na jakość snu, dlatego warto wiedzieć, która jest najlepsza.

Co daje odpowiednia pozycja do spania?

Przyjęcie dobrej pozycji do snu gwarantuje szybszą i efektywniejszą regenerację ciała. Dzięki niej następnego dnia będziemy bardziej wydajni i zadowoleni. Nieodpowiednia pozycja w czasie spania może nie tylko pogorszyć nasze poranne samopoczucie, ale również niekorzystnie wpłynąć na zdrowie. Oddziałuje na całe ludzkie ciało: kręgosłup, kości, mięśnie, jelita, żołądek, wątrobę, płuca, a także pęcherz. Spanie w nieodpowiednim ułożeniu może przyczynić się do pogłębienia wielu schorzeń, powodować bóle głowy, brzucha oraz pleców, nadmierne napięcie mięśni, niedotlenienie, przemęczenie lub kurcze karku.

Najlepsza pozycja do spania jest bardzo ważna. Fot. Getty Images
Najlepsza pozycja do spania jest bardzo ważna. Fot. Getty Images

Jaka jest najlepsza pozycja do spania?

Naukowcy od lat są zgodni co do tego, że najlepiej jest spać na plecach. Taka pozycja pozwala odciążyć kręgosłup i rozluźnić całe ciało. Pomaga również lepiej oddychać i poprawić krążenie krwi. Spanie na plecach może być jednak kłopotliwe w przypadku osób, które cierpią na bezdech senny. Niektórzy zaś po niedługim czasie spędzonym w pozycji horyzontalnej zaczynają chrapać. Rozwiązaniem jest inna, bardzo dobra pozycja do snu. Od kilku lat naukowcy polecają spanie na boku. Ważne jest jednak, by był to tylko lewy bok.

Oto najlepsza pozycja do spania. Fot. Getty Images
Oto najlepsza pozycja do spania. Fot. Getty Images

Dlaczego leżenie na lewym boku to najlepsza pozycja do spania?

Spanie na lewym boku może przynieść wiele korzyści. Lekarze radzą, by ułożyć się w pozycji embrionalnej, czyli z lekko podkurczonymi nogami. Ważne, by nie podciągać nóg zbyt wysoko, ponieważ może to doprowadzić do bólu pleców. Właściwe ułożenie na lewym boku zagwarantuje, że jakość naszego snu będzie doskonała, a my sami odczujemy pozytywne skutki zdrowotne. Spanie na boku w pozycji embrionalnej pomaga niwelować bóle krzyża i udrażniać drogi oddechowe. Doskonale sprawdzi się w przypadku osób, które chrapią lub są przeziębione.

W tych pozycjach lepiej nie spać

Znamy już najlepszą pozycję do spania, a jaka jest najgorsza? Od lat mówi się, że bardzo niekorzystny wpływ na zdrowie ma spanie na brzuchu. W takiej pozycji mocno uciskamy narządy wewnętrzne, co może prowadzić do cofania zawartości żołądka i powstania zgagi. Leżąc na brzuchu, obciążamy również kark i płuca, przez co możemy doprowadzić do niedotlenienia, a w efekcie bólu głowy lub uszu. Niekorzystne jest również spanie na prawym boku. Taka pozycja sprzyja przemieszczaniu się kwasów żołądkowych do przełyku, co może również może przyczynić się do zgagi.

Obraz

Ukryte funkcje przedmiotów, o których założę się, że nie słyszałeś!

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także