PoradyNaukowcy nie mają wątpliwości! To nie woda najlepiej nawadnia organizm

Naukowcy nie mają wątpliwości! To nie woda najlepiej nawadnia organizm

co najlepiej nawadnia, fot. Freepik
co najlepiej nawadnia, fot. Freepik

22.07.2023 11:52

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Dbanie o odpowiednie nawodnienie organizmu jest kluczowe dla naszego zdrowia. Naukowcy postanowili sprawdzić, co najlepiej nawadnia i doszli do wniosku, że wcale nie jest to woda. Co zatem powinniśmy pić w czasie letnich upałów?

Picie odpowiedniej ilości płynów jest szczególnie ważne latem. Nawet niewielki niedobór wody w organizmie może źle wpłynąć na nasze zdrowie. Okazuje się jednak, że to nie woda jest napojem, który najlepiej nawadnia. Podpowiadamy, co lepiej od niej wpływa na hydratację organizmu.

Dlaczego nawodnienie organizmu jest tak ważne?

Nasz organizm składa się w 60-70 procentach z wody. Bez picia człowiek jest w stanie przeżyć ok. 6-7 dni, ale nawet niewielki ubytek płynów może mieć poważne konsekwencje dla naszego zdrowia. Pierwszymi objawami odwodnienia są pragnienie i zatrzymanie produkcji moczu. Później pojawiają się również bóle głowy, nudności, skurcze mięśni czy zaburzenia widzenia. W skrajnych przypadkach odwodnienie może prowadzić nawet do utraty przytomności. Lekarze radzą, by dziennie spożywać przynajmniej 2 l wody w przypadku kobiet i 2,5 l w przypadku mężczyzn. Latem, gdy jest gorąco, powinno się pić jeszcze więcej. Okazuje się, że niekoniecznie do nawodnienia trzeba stosować wodę. Naukowcy przedstawili ranking, z którego jasno wynika, co najlepiej nawadnia organizm.

Co najlepiej nawadnia? Fot. Freepik
Co najlepiej nawadnia? Fot. Freepik

Co najlepiej nawadnia?

To, jak różne napoje wpływają na poziom nawodnienia organizmu, sprawdzili naukowcy z Uniwersytetu St. Andrews w Szkocji. Stwierdzili oni, że efektywność nawodnienia zależy w dużym stopniu od składu napoju. Ważne jest, by zawierał on substancje pomagające zatrzymać wodę w organizmie, czyli m.in. sód oraz potas. Po przebadaniu 13 najpopularniejszych napojów badacze stwierdzili, że tym, co najlepiej nawadnia, jest chude mleko. Poza wspomnianymi pierwiastkami zawiera ono również laktozę, trochę białka i tłuszczu, które mają spowalniać opróżnianie żołądka, a przez to utrzymywać odpowiednie nawodnienie organizmu przez dłuższy czas. Co ciekawe, z badań szkockich uczonych wynika, że woda nie znajduje się nawet w top 3 najlepiej nawadniających napojów.

Co najlepiej nawadnia? Fot. Freepik
Co najlepiej nawadnia? Fot. Freepik

Co najlepiej nawadnia? Ranking

Jak wspomnieliśmy, badacze z Uniwersytstu St. Andrews zbadali 13 popularnych napojów. Ich zdaniem ranking najlepiej nawadniających płynów wygląda następująco:

 1. odtłuszczone mleko,
 2. doustne roztwory nawadniające (stosowane m.in. przy biegunce),
 3. pełnotłuste mleko,
 4. sok pomarańczowy,
 5. cola,
 6. cola dietetyczna,
 7. zimna herbata,
 8. ciepła herbata,
 9. napój izotoniczny,
 10. woda niegazowana,
 11. woda gazowana,
 12. piwo,
 13. kawa.
Co najlepiej nawadnia organizm? Fot. Freepik
Co najlepiej nawadnia organizm? Fot. Freepik

Jak zrobić domowy izotonik?

Choć doskonale nawadniają, trudno sobie wyobrazić, by ktokolwiek pił mleko, sok lub colę przez cały dzień. Jeśli chcesz poprawić nawodnienie swojego organizmu, możesz więc przygotować domowy izotonik. W najprostszej wersji wystarczy połączyć 1 l wody z 1 łyżką miodu, sokiem z cytryny oraz 1 łyżeczką soli. Jeśli chcesz wypróbować bardziej skomplikowany przepis, dodaj do mieszanki również: 1 łyżkę octu jabłkowego, 1/2 ogórka szklarniowego, kilka liści mięty, gałązkę rozmarynu oraz kawałki świeżego imbiru. Jeśli lubisz chłodne napoje, możesz oczywiście pić ten napój z kostkami lodu.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także