UrodaTen nawyk przyspiesza starzenie! Dermatolożka nie pozostawia złudzeń

Ten nawyk przyspiesza starzenie! Dermatolożka nie pozostawia złudzeń

Co przyspiesza starzenie? Fot. Freepik/Instagram @dermguru
Co przyspiesza starzenie? Fot. Freepik/Instagram @dermguru
19.07.2023 12:00

Pielęgnacja to nie wszystko! Aby mieć piękną, zdrową i gładką skórę, trzeba unikać szkodzących jej nawyków. Guru dermatologii z Instagrama zdradziła ostatnio, co przyspiesza starzenie. Okazuje się, że zmarszczki mogą powstawać nawet przy wykonywaniu niepozornych, codziennych czynności.

Dbanie o skórę to podstawa utrzymania jej pięknego wyglądu i opóźnienia procesu starzenia. Choćbyśmy używali najlepszych kremów i robili sobie najdroższe zabiegi, zmarszczki prędzej czy później będzie miał każdy. Unikanie czynników, które sprzyjają ich powstawaniu, może jednak znacznie opóźnić ten proces. Warto posłuchać rad dermatologów i unikać tego, co przyspiesza starzenie skóry.

Co przyspiesza starzenie skóry i powstawanie zmarszczek?

Lindsey Zubritsky działa na Instagramie jako @dermguru. Jej konto śledzi blisko 0,5 miliona osób. W jednym ze swoich filmów lekarka opowiedziała o "głupich rzeczach", które robiła, zanim została dermatolożką. Jedną z nich jest picie napojów przez słomkę. Może wydawać się to błahą czynnością, ale ma ogromny wpływ na nasz wygląd. Częste korzystanie ze słomek powoduje występowanie tzw. zmarszczek palacza. Oczywiście zmarszczki wokół ust prędzej czy później wystąpią u każdego, ale jeśli zrezygnujesz ze słomki, możesz znacznie opóźnić ich powstawanie.

Co przyspiesza starzenie skóry? Fot. Freepik
Co przyspiesza starzenie skóry? Fot. Freepik

Co sprawia, że tracisz więcej włosów?

Każdego dnia tracimy od 50 do 100 włosów, ale niektóre nasze działania mogą sprawić, że wypadnie ich znacznie więcej. Chodzi m.in. o dobór fryzury. Jak wynika z postu @dermguru, na kondycję włosów źle wpływa związywanie ich w ciasne koki i końskie ogony. Częste noszenie takich fryzur osłabia mieszki włosowe, co może prowadzić do łysienia bliznowaciejącego. Jedynym sposobem, by mu zaradzić, jest stosowanie specjalistycznych preparatów do skóry głowy. Jeśli chcesz mieć gęstą czuprynę, lepiej ogranicz ciasne upinanie włosów do niezbędnego minimum.

Co przyspiesza starzenie? Fot. Freepik
Co przyspiesza starzenie? Fot. Freepik

Czego nie robić latem na słońcu?

O tym, że latem trzeba stosować kremy z filtrem UV, nie trzeba już chyba nikomu przypominać. Lindsey Zubritsky zdradza jeszcze jedną ważną rzecz dotyczącą ochrony przeciwsłonecznej. Dermatolożka zdecydowanie odradza jedzenie na słońcu cytrusów (np. pomarańczy czy limonek). Ostrzega, że może to spowodować wystąpienie wysypki. Fotouczulające substancje chemiczne wchodzą w reakcję ze światłem słonecznym i mogą powodować powstanie na skórze pęcherzy.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także