PoradyJesienią zawsze używam ukrytej funkcji klamki. Moje okna już nie parują

Jesienią zawsze używam ukrytej funkcji klamki. Moje okna już nie parują

Korzystam z ukrytej funkcji klamki i okna nie parują. Fot. Genialne.pl
Korzystam z ukrytej funkcji klamki i okna nie parują. Fot. Genialne.pl

02.10.2023 09:20

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Zdaniem wielu osób to, że jesienią okna parują, jest zupełnie naturalnym procesem i nie ma w tym nic złego. Nic bardziej mylnego! Skraplająca się woda świadczy o tym, że w mieszkaniu jest zbyt dużo wilgoci. Aby się jej pozbyć, wystarczy zastosować prosty trik z klamką okienną.

Wielu osób widok pary na oknach w ogóle nie dziwi. Sądzą, że jesienią tak już jest i nie da się nic z tym zrobić. Niestety, kropelki wody na wewnętrznych szybach to zły znak. Sygnalizują, że w mieszkaniu pojawiła się nadmierna wilgoć (powyżej 60%). Jeśli nic z tym nie zrobisz, szybko może pojawić się również pleśń, a wraz z nią liczne problemy zdrowotne. Aby ich uniknąć, warto wykorzystać ukrytą funkcję klamki okiennej.

Dlaczego okna parują?

Parowanie okien to niezbity dowód na to, że poziom wilgoci w mieszkaniu nie jest odpowiedni. Dlaczego tak się dzieje? Zwykle przyczyną jest to, że chcemy zachować w pomieszczeniach jak najwięcej ciepła. W związku z tym podejmujemy szereg działań, które może i chronią nas przed zimnem, ale za to sprzyjają powstawaniu wilgoci. Mowa m.in. o unikaniu wietrzenia czy zasłanianiu kratek wentylacyjnych, przez które "wieje". Jeśli dodamy do tego gotowanie, suszenie prania i przemoczonych deszczem ubrań, nie ma się co dziwić, że w powietrzu jest więcej cząsteczek wody.

Kiedy okna parują, w mieszkaniu jest wilgoć. Fot. Freepik
Kiedy okna parują, w mieszkaniu jest wilgoć. Fot. Freepik

Czym grozi parowanie okien?

Przebywając w pomieszczeniach, gdzie jest zbyt duża wilgoć, nie czujemy się najlepiej. Mogą pojawiać się bóle głowy i  senność, a do tego objawy alergii. W niewietrzonych pomieszczeniach namnażają się wirusy i bakterie, które mogą wywoływać infekcje. Cząsteczki wody gromadzą się na ścianach, a także meblach. Jeśli taka sytuacja utrzyma się dłużej, w mieszkaniu rozwinie się pleśń. Wdychanie jej oparów może powodować kolejne problemy zdrowotne, w tym nieżyt nosa, trudności w oddychaniu czy infekcje skórne.

Gdy okna parują, wkrótce może pojawić się pleśń. Fot. Freepik
Gdy okna parują, wkrótce może pojawić się pleśń. Fot. Freepik

Co zrobić, gdy okna parują?

Przede wszystkim, jeśli zasłoniłeś kratki wentylacyjne, natychmiast je odsłoń. Odpowiedni przepływ powietrza zapewni także wietrzenie pomieszczeń. Jeśli nie chcesz otwierać lub choćby uchylać okien, możesz je rozszczelniać. Umożliwia to ukryta funkcja klamki okiennej. Wyposażono w nią większość nowszych okien plastikowych oraz drewnianych. Aby z niej skorzystać, przekręć klamkę najpierw o 90 stopni (jakbyś chciał je otworzyć), a następnie przekręć ją w górę o kolejnych 45 stopni (czyli o połowę dystansu pozostałego do uchylenia okna). Okno pozostanie zamknięte, ale zauważysz, że powstała niewielka szczelina, przez którą przepływa powietrze.

Co zrobić, jeśli klamka nie ma ukrytej funkcji?

Jeżeli twoje okna parują, ale nie mają funkcji rozszczelniania, możesz zaradzić temu na 2 inne sposoby. Regularnie wietrz mieszkanie. Najlepiej jest robić to krótko, ale intensywnie (np. otwierając na kilka minut wszystkie okna). W ten sposób stracisz najmniej ciepła. Alternatywą jest zmniejszenie docisku skrzydła okiennego do ramy. Można to zrobić, odkręcając lekko śruby dociskowe zlokalizowane przy krawędzi okna.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także