Nie słuchaj "szamanów" z sieci! Oto czym grozi jedzenie tych grzybów
Jedzenie muchomorów, wbrew trendom lansowanym przez niektórych influencerów i "szamanów", nie jest bezpieczne. Konsekwencje dla zdrowia mogą być opłakane nawet po niewielkiej dawce. Wyjaśniamy, co się stanie po zjedzeniu muchomora.
15.08.2023 12:36
W Polsce są trzy jadalne odmiany muchomorów: czerwieniejący, mglejarka i rdzawobrązowy, ale nawet one powinny być odpowiednio przetworzone. Niedoświadczonym grzybiarzom specjaliści odradzają zbieranie jakichkolwiek muchomorów, ponieważ o pomyłkę nietrudno, a konsekwencje mogą być opłakane. Mimo tego w sieci co jakiś czas pojawiają się filmiki, na których "szamani" i influencerzy zachęcają do jedzenia trujących grzybów. Obiecują przy tym niezwykłe doznania związane z halucynogennym działaniem grzybów lub nawet "duchową łączność" z bogami. Eksperci zgodnie twierdzą, że to bardzo niebezpieczny trend i wyliczają długą listę negatywnych skutków jedzenia muchomorów.
Jak bardzo niebezpieczne są muchomory?
Jedzenie niektórych gatunków muchomorów kończy się śmiercią. W przypadku innych, np. muchomora czerwonego, mogą wystąpić bardzo poważne problemy zdrowotne. Ponieważ stężenie trujących substancji w każdym muchomorze jest inne, a do tego każdy organizm reaguje na toksyny grzyba inaczej, nie można wskazać żadnej dawki, która byłaby "bezpieczna". Czasami zjedzenie niewielkiej ilości może doprowadzić do poważnego rozstroju organizmy. Suszenie czy gotowanie muchomorów tylko w niewielkim stopniu zmniejszają ich trujące właściwości. Podobnie jak uprzednie wypicie moczu osoby (lub zwierzęcia), która wcześniej jadła muchomory (taki sposób stosowali szamani z Syberii). Jeśli zastanawiasz się, co się stanie po zjedzeniu muchomora, przygotuj się na długą listę bardzo nieprzyjemnych dolegliwości.
Co się stanie po zjedzeniu muchomora?
Niektórzy próbują eksperymentować z jedzeniem muchomorów, ponieważ wywołują one halucynacje. Trzeba jednak pamiętać, że może to być bardzo niebezpieczne. Poza tym nie jest to jednak jedyny skutek jedzenia tych grzybów. Osoby, które je spożywają, mogą odczuwać: zawroty głowy, dezorientację, zmęczenie, suchość w ustach oraz senność. Skutkami jedzenia muchomorów są również rozszerzone źrenice i problemy ruchowe. To jednak nie wszystko. Trujące grzyby wywołują wspomniane już halucynacje, powodują problemy ze spójną mową, drgawki, wymioty, uporczywy ból głowy, a nawet śpiączkę. Medycyna zna przypadki, gdy ludzie w różnym wieku po zjedzeniu muchomorów wymagali kilku lub nawet kilkunastu dni hospitalizacji, z czego sporą część spędzali zaintubowani w stanie śpiączki. Lepiej więc nie ryzykować i jeść tylko znane, "bezpieczne" gatunki grzybów.
Jak bezpiecznie zbierać i jeść grzyby?
Jeśli chcesz zbierać grzyby, musisz pamiętać o zachowaniu kilku ważnych zasad.
- Zbieraj tylko gatunki, które znasz. W razie wątpliwości korzystaj z atlasu lub klucza grzybiarskiego.
- Wykręcaj owocnik w całości ze ściółki i od razu czyść grzyby.
- Nie niszcz ściółki i grzybni, a także grzybów, których nie znasz.
- Nie zbieraj grzybów do plastikowej torby — mogą się zaparzyć.
- Przetwarzaj grzyby zaraz po powrocie do domu. Nie przechowuj ich surowych zbyt długo.