Sekret pięknych róż tkwi w 1 rzeczy. Każdy ogrodnik powinien o tym pamiętać
25.05.2023 15:19
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Róże, o ile są właściwie pielęgnowane, stanowią wspaniałą ozdobę każdego ogrodu. Wyglądają elegancko i pięknie kwitną. Aby osiągnąć ten efekt, trzeba jednak odpowiednio je odżywiać. Podpowiadamy, czym i jak często nawozić róże, by pięknie się rozwijały.
Róże lubią stanowiska słoneczne. Niezbyt dobrze radzą sobie jednak z wiatrem, dlatego powinieneś sadzić je w miejscach osłoniętych przed podmuchami. Potrzebują sporej przestrzeni, więc lepiej nie umieszczaj ich zbyt blisko innych roślin. Pamiętaj również o stosowaniu odpowiednich odżywek. To, czym i kiedy nawozisz róże, ma ogromne znaczenie.
Dlaczego nawożenie róż jest tak ważne?
Róże charakteryzują się dużym zapotrzebowaniem na składniki pokarmowe, dlatego odpowiednie nawożenie jest kluczem do sukcesu w ich uprawie. Odpowiednia odżywka stymuluje rozwój roślin, a dodatkowo chroni je przed chorobami i szkodnikami. Co ważne, róże są dość wybredne, więc musisz odpowiednio dobrać skład odżywek. Najlepszym sposobem jest poddanie ziemi, w której rosną, dokładnej analizie chemicznej, czyli oddanie jej do stacji chemiczno-rolniczej lub laboratorium. Nie jest to jednak konieczne, jeśli nastawiłeś się na korzystanie z nawozów organicznych.
Czym nawozić róże?
Jeśli zdecydowałeś się na przeanalizowanie składu gleby, możesz zastosować nawozy mineralne o składzie precyzyjnie dobranym do potrzeb roślin. Unikaj jedynie preparatów bogatych w chlorki, a nawozy azotowe podawaj najdłużej do połowy lipca. Zawsze przestrzegaj również zaleceń producenta dotyczących dawkowania oraz częstotliwości stosowania odżywek. Jeśli nie badałeś ziemi i zdecydowałeś się na nawozy organiczne, masz do wyboru kilka opcji: obornik, kompost, biohummus, gnojówkę z pokrzywy, nawóz z drożdży oraz fusy po kawie.
Kiedy i jak często nawozić róże?
Pierwsze nawożenie róż należy wykonać dopiero w drugim roku od ich posadzenia. Dzięki temu rośliny będą miały czas, żeby przystosować się do nowego miejsca i panujących w nim warunków. Częstotliwość stosowania nawozu musisz uzależnić od tego, jaką odżywkę stosujesz.
- Nawozy mineralne wystarczy stosować 2 razy w sezonie - na wczesną wiosną, czyli przełomie marca i kwietnia oraz po pierwszym kwitnieniu (w czerwcu).
- Obornik możesz zastosować tylko 1 raz w sezonie. Zrób to wczesną wiosną (przełom marca i kwietnia) lub jesienią (przełom października i listopada). Użyj go jako ściółki i wymieszaj z wierzchnią warstwą gleby, w której rosną róże.
- Kompost jest słabszy od obornika, dlatego możesz stosować go 2 razy w sezonie lub nawet więcej. Spokojnie możesz wykorzystać go również do kopczykowania przed zimą.
- Gnojówkę z pokrzywy stosuj co 2-3 tygodnie. Zawsze rozcieńczaj ją z wodą w proporcji 1:10.
- Biohumus to bardzo łagodny nawóz, dlatego powinieneś stosować go przez cały okres wegetacyjny. Podlewaj nim róże co 3-4 tygodnie.
- 1 raz w miesiącu możesz stosować niefermentowany nawóz z drożdży. Po prostu zalej kostkę droższy 10 l ciepłej, ale nie gorącej wody i odstaw na 1 godzinę do wystygnięcia. Stosuj bez rozcieńczania.
- Co jakiś czas możesz wymieszać z ziemią, w której rosną róże, fusy po kawie.