PoradyW ogrodzie cioci Władzi nic się nie marnuje. Ona wie co zrobić z krzakami pomidorów

W ogrodzie cioci Władzi nic się nie marnuje. Ona wie co zrobić z krzakami pomidorów

co zrobić z krzakami pomidorów, fot. Getty Images
co zrobić z krzakami pomidorów, fot. Getty Images

30.09.2023 09:06

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Kiedy sezon się kończy, wiele osób zastanawia się, co zrobić z krzakami pomidorów. Po zakończeniu zbiorów wcale nie trzeba ich wyrzucać. Jest prosty sposób, by wykorzystać je w ogrodzie. Twoje rośliny będą za to wdzięczne.

Pomidory w polskim klimacie uprawia się jako rośliny jednoroczne. W cieplejszych zakątkach świata jeden krzaczek może natomiast owocować przez wiele lat. Niektórzy uważają, że również w naszym kraju można spróbować je przezimować. Nie jest to jednak łatwe, a efekt może nie być zadowalający. Właśnie dlatego lepiej wykorzystać krzaczki pomidorów w zupełnie inny sposób.

Co zrobić z krzakami pomidorów po sezonie?

Wyrzucanie krzaczków pomidorów, które skończyły owocować byłoby marnotrawstwem. Możesz wykorzystać je jako nawóz, by zapewnić roślinom w ogrodzie niezbędne mikro- i makroelementy. To prosty sposób, by wzbogacić glebę wyjałowioną po sezonie. Krzaczki przydadzą się również do sporządzenia naparu odstraszającego ogrodowe szkodniki, w tym m.in. nornice. Bez względu na to, w jakim celu zdecydujesz się wykorzystać zielone części krzaków, nie będzie kosztowało cię to wiele wysiłku, a da bardzo dobre efekty.

Co zrobić z krzakami pomidorów, kiedy skończą owocować? Fot. Freepik
Co zrobić z krzakami pomidorów, kiedy skończą owocować? Fot. Freepik

Jak zrobić nawóz i środek na szkodniki z krzaczków pomidorów?

Jeśli chcesz wykorzystać krzaki pomidorów jako nawóz, po prostu rozdrobnij je, a następnie wrzuć do kompostownika. Wzbogacą kompost o wiele witamin i minerałów. Do walki ze szkodnikami przygotuj natomiast napar. Rozdrobnij 1/2 kg świeżych lub suszonych liści i łodyg, a następnie zalej 5 l wody. Odstaw naczynie na 2 doby w ciepłe miejsce. Co jakiś czas zaglądaj do mikstury i mieszaj ją. Po upływie wyznaczonego czasu przefiltruj preparat oraz dodaj do niego odrobinę szarego mydła. Dzięki temu napar będzie lepiej trzymał się na liściach roślin i nie spłynie z nich. Przez 3 dni z rzędu wykonuj profilaktyczny oprysk na szkodniki. Pamiętaj, by robić to w suchy, ale nie nadmiernie słoneczny dzień, przy bezwietrznej pogodzie.

Co zrobić z krzakami pomidorów po sezonie? Fot. Freepik
Co zrobić z krzakami pomidorów po sezonie? Fot. Freepik

Jak używać popiołu z pomidorów?

Popiołu z pomidorów możesz używać na 2 sposoby.

  • Prostą odżywkę dla roślin w ogrodzie zrobisz, susząc, a następnie paląc krzaczki pomidorów. Możesz wykorzystać nawet chore gałązki, ponieważ ogień usuwa wszystkie bakterie chorobotwórcze. Rozsyp popiół w bezwietrzny, pogodny dzień. Wykorzystaj 1/2 szklanki proszku na 1 metr kwadratowy.
  • Gotowy popiół możesz przeznaczyć do zrobienia odżywczego naparu. Wymieszaj go z wodą w proporcji 1:4 (np. na 1 l popiołu dodaj 4 l wody). Odstaw mieszankę na kilka dni. Po tym czasie możesz podlewać nią rośliny lub stosować jako oprysk.
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także