PoradyZerwij tę roślinę podczas spaceru. Uchroni cię przed małymi napastnikami

Zerwij tę roślinę podczas spaceru. Uchroni cię przed małymi napastnikami

co zwalcza kleszcze, fot. Getty Images
co zwalcza kleszcze, fot. Getty Images
Adrianna Trusiuk

17.08.2023 10:42

Jesteś na spacerze, a gdzie nie spojrzysz, wyrastają wysokie, żółte kwiaty o drobnym kwiatostanie? To wrotycz pospolity. Choć traktowany jest jako chwast, warto zerwać kilka gałązek, bowiem odstrasza on zarówno owady, jak i kleszcze.

To roślina, której nie da się nie zauważyć. Jest wszędzie — przy drodze, ulicy, w trawie, zarówno wysokiej jak i niskiej, a także na polu. Jak wygląda? Z długiej, cienkiej gałęzi wyrasta intensywnie żółty, drobny kwiat. Jeśli jesteś na spacerze, zerwij kilka gałązek. Tak zwalczysz atakujące cię kleszcze.

Co zwalcza kleszcze?

Co zwalcza kleszcze? Fot. Unsplash
Co zwalcza kleszcze? Fot. Unsplash

Na szczęście, pajęczaki są bardzo wrażliwe na zapachy. Niektórych z nich wręcz nienawidzą i gdy tylko je poczują, od razu uciekają. Co najlepsze, dla nas, te zapachy są wyjątkowo przyjemne. Czego używać, żeby odstraszyć kleszcze? Zainwestuj w olejki eteryczne z roślin takich jak lawenda, mięta, melisa, cytronella czy cytryna. Muszą być to olejki eteryczne, a nie zapachowe. Wystarczy, że wymieszasz je z niewielką ilością olejku przeznaczonego do pielęgnacji skóry (np. kokosowego, migdałowego, jojoba, z pestek malin czy makadamia) i wetrzesz je w skórę. Kleszcze nawet się do ciebie nie zbliżą.

Zerwij i postaw w sypialni. Uchronisz się przed owadami

Jeśli przechadzając się polną drogą zauważysz wrotycz, koniecznie zerwij kilka gałązek tej rośliny. Wykorzystasz ją na kilka różnych sposobów.

  • Włożony do wazonu, w formie bukietu, odstraszy meszki, komary, muchy owocówki, a także kleszcze. Wazon postaw w sypialni, na parapecie. Unikniesz pogryzienia przez komary.
  • Możesz też ususzyć kwiaty, a następnie, włożyć je do niewielkiej gazy i powiesić na oknie.
  • Wrotycz wykorzystaj do przygotowania naturalnego repelentu. Jak go zrobić? Trzy łyżki ziela (łodyga, liście, kwiat) zalej dwoma szklankami wrzątku i przykryj całość talerzem. Parz napar przez pół godziny. Po tym czasie przelej go do butelki z atomizerem. Spryskaj przegub, aby sprawdzić, czy roślina cię nie uczula. Jeśli test się uda, spryskaj cale ciało przygotowanym wcześniej naparem. Stosuj przed każdym wyjściem do parku czy lasu.

Pamiętaj jednak o tym, że naturalny repelent nadaje się do użycia przez zaledwie trzy dni. Po tym okresie należy przygotować go ponownie. Zapach wrotyczu odstraszy komary, meszki, kleszcze, ale też muchy, w tym końskie.

Co zwalcza kleszcze? Fot. Unsplash
Co zwalcza kleszcze? Fot. Unsplash
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także