PoradyParagony grozy nie tylko w Polsce? We Włoszech doliczają 20 euro za samo zajęcie stolika

Paragony grozy nie tylko w Polsce? We Włoszech doliczają 20 euro za samo zajęcie stolika

Brytyjską turystkę zdziwiła wysokość coperto we Florencji. Fot. Freepik
Brytyjską turystkę zdziwiła wysokość coperto we Florencji. Fot. Freepik
13.07.2023 17:25

Pewna Brytyjka opowiedziała na TikToku o tym, jak jej rachunek we włoskiej restauracji wzrósł o 20 euro tylko dlatego, że jadła na miejscu. Wszystko przez coperto, czyli specjalną opłatę pobieraną w wielu lokalach. Wyjaśniamy, na czym polega coperto i czy jest sposób, by go nie płacić.

W mediach społecznościowych ludzie dzielą się różnymi historiami i poradami. W sezonie wakacyjnym pojawia się tam sporo filmów dotyczących m.in. wakacyjnych wyjazdów. Sara, użytkowniczka TikToka z Wielkiej Brytanii, ostrzega np. przed odwiedzaniem restauracji we Florencji. Wszystko przez to, że naliczono jej tam coperto w wysokości 20 euro.

Czym jest coperto?

Z coperto spotkał się prawdopodobnie każdy, kto ma za sobą podróż do Włoch. Tamtejsze restauracje naliczają opłatę, która w innych krajach nie jest stosowana i często budzi zdziwienie turystów. Coperto jest opłatą za "nakrycie stołowe". Pobiera się ją za zajęcie miejsca przy stoliku. Restauratorzy doliczają ją do rachunku automatycznie, gdy decydujesz się spożywać posiłek na miejscu. Informacja o coperto znajduje się zazwyczaj w menu, więc warto do niego zajrzeć, jeśli chcesz wcześniej wiedzieć, jak wysoka będzie opłata.

Coperto to standardowa opłata we Włoszech. Fot. Freepik
Coperto to standardowa opłata we Włoszech. Fot. Freepik

Ile wynosi coperto?

Coperto jest zwykle opłatą symboliczną. Wynosi 1 czy 2 euro za cały stolik lub za osobę. Podana przez Brytyjkę kwota 20 euro mogła więc być rzeczywiście szokująca. Internauci szybko odkryli jednak, co było przyczyną takiego wywindowania stawki. Sara odwiedziła z przyjaciółmi lokal, który znajduje się w centrum Florencji, w pobliżu luksusowego hotelu oraz Palazzo Vecchio — jednej z najsłynniejszych atrakcji turystycznych miasta. Zwykle w takiej okolicy należy spodziewać się wyższych cen. Aby uniknąć takich niespodzianek, warto zerknąć do menu przed zajęciem miejsca i sprawdzić, jak wysoką opłatę pobiera się w danej restauracji. Jeśli jest zbyt wysoka, zawsze można się wycofać.

Włoskie coperto dziwi niektórych turystów. Fot. Freepik
Włoskie coperto dziwi niektórych turystów. Fot. Freepik

Jak uniknąć płacenia coperto?

Historia Sary wywołała spore poruszenie wśród pasjonatów podróży. Niektórzy zaczęli udzielać porad, jak uniknąć płacenia za nakrycie we włoskiej restauracji. Sugerowali m.in., by zamawiać jedzenie na wynos i zjadać je w plenerze, podziwiając widoki. Jedna z polskich użytkowniczek TikToka (prawdopodobnie bez nawiązania do historii Brytyjki) opublikowała film, w którym w humorystyczny sposób obśmiała inny stosowany przez turystów sposób — zabieranie jedzenia z domu. Osoby komentujące jej film w większości zgodnie twierdziły, że takie zachowanie nie ma większego sensu, ponieważ włoska kuchnia jest pyszna, a opłata za miejsce przy stoliku (w większości przypadków) - stosunkowo niewielka.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także