Coraz więcej ludzi odcina rogi gąbek kuchennych. Oto powód
Gąbka kuchenna z odciętym rogiem to ostatnio popularny trend, który zyskał rozgłos dzięki mediom społecznościowym. Ale dlaczego ludzie decydują się na to rozwiązanie? Jakie są korzyści płynące z tego nietypowego zwyczaju? Poznaj odpowiedzi na te pytania, a to ci się opłaci.
30.10.2023 | aktual.: 31.10.2023 12:06
Jedną z niewielu rzeczy w naszych domach, które błyskawicznie się zużywają, jest gąbka kuchenna. Niestety, często jest ona też źródłem potencjalnego zagrożenia. Przykra prawda jest taka, że wielu z nas używa tych gąbek znacznie dłużej, niż to wskazane przez producenta.
Gąbka kuchenna to w wielu domach nic więcej jak tylko siedlisko bakterii
Mikrobiolodzy, którzy przeprowadzili badania opublikowane w czasopiśmie "Scientific Reports", sugerują, że gąbkę kuchenną należy wymieniać co tydzień. Niestety, większość z nas tego nie przestrzega i próbuje ratować zużyte gąbki różnymi metodami, które niestety nie gwarantują ich skutecznego oczyszczenia. Niektórzy często myją gąbki lub wrzucają je do mikrofalówki, ale wyniki badań pokazują, że te zabiegi pozostawiają wiele do życzenia.
Według naukowców, choć takie praktyki mogą początkowo zredukować liczbę bakterii, to jednak nie zrobią tego dokładnie. Jak pokazały badania, takie "ratowane" gąbki nadal zawierają tyle samo bakterii, co te, które nie były poddawane żadnemu czyszczeniu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Skażona bakteriami gąbka to prosta droga do ich rozprzestrzenienia
To, że gąbki są siedliskiem bakterii, jest już pewne. Ale co za tym idzie? Cóż, nieuniknione jest to, że przenoszą te zanieczyszczenia z jednego obszaru na drugi. Co gorsza, często używamy tych samych gąbek do mycia naczyń, a następnie do czyszczenia mocno zabrudzonych powierzchni, a nawet znowu do mycia naczyń. To zjawisko jest dość powszechne i często wynika lenistwa lub z tego, że gąbki się mylą. Kierując się troską o zdrowie nasze i innych domowników, warto zastanowić się nad zmianą tego zwyczaju.
Chcesz ograniczyć rozprzestrzenianie się bakterii? Odetnij róg myjki
Jeśli, jak większość ludzi, masz w swoim domu wiele gąbek, warto rozważyć odcięcie rogu jednej z nich. Ma to być swego rodzaju oznaczenie danej myjki jako tej do ogólnego czyszczenia. Biorąc do ręki wyciętą gąbkę, która wiesz, że służy do czyszczenia różnych brudnych powierzchni, na pewno nie użyjesz jej przypadkowo do umycia naczyń. Dzięki temu wyraźnemu znakowi rozpoznawczemu z łatwością można ją odróżnić od pozostałych gąbek.
Niektórzy robią to zupełnie inaczej i przecinają gąbkę do czyszczenia na dwie części. W efekcie otrzymują dwie mniejsze gąbeczki, które można wykorzystać do różnych prac porządkowych. Całej gąbki używają tylko do naczyń, czym minimalizują ryzyko rozprzestrzeniania się bakterii na przedmiotach mających kontakt z jedzeniem. To prosty trik, który może przynieść korzyści higieniczne oraz pomóc w utrzymaniu czystości w domu.