PoradyLajfhakiDomowy spray na kamień i pleśń odmieni Twoją łazienkę w mgnieniu oka

Domowy spray na kamień i pleśń odmieni Twoją łazienkę w mgnieniu oka

płyn zapobiegający powstawaniu pleśni fot. genialne.pl
płyn zapobiegający powstawaniu pleśni fot. genialne.pl
01.05.2023 18:52, aktualizacja: 05.06.2023 11:17

Prysznic jest miejscem, w którym na płytkach szybko zaczyna pojawiać się pleśń. Do tego łazienkę często szpeci kamień, który osadza się dosłownie wszędzie. Jeśli już masz dość szorowania płytek i szyb kabiny prysznicowej, to wykorzystaj nasz prosty sposób. Płyn zapobiegający powstawaniu pleśni i kamienia pozwoli Ci zaoszczędzić czas, który poświęcałeś na czyszczenie prysznica.

Domowy spray zapobiegający osadzaniu się kamienia i powstawaniu pleśni w łazience

  • 1/2 szklanki wody utlenionej
  • 1/2 szklanki denaturatu
  • 1 łyżeczka płynu do mycia naczyń
  • 1 łyżeczka nabłyszczacza do zmywarki
  • 3 szklanki wody

Wymieszaj wszystkie składniki, przelej do pojemnika ze spryskiwaczem i regularnie spryskuj całą kabinę prysznicową. Nie ma potrzeby spłukiwać ją po zaaplikowaniu tej mieszanki ani wycierać na sucho. Po prostu spryskaj płytki, armaturę i szyby od kabiny prysznicowej i... tak pozostaw.

Płyn nie zawiera octu, więc nie zaszkodzi plastikowym, czy silikonowym elementom kabiny. Chroni za to przed powstawaniem pleśni i osadzaniem się kamienia. Stosuj go regularnie, nawet po każdym skorzystaniu z prysznica, a zapomnisz o jego szorowaniu na długie tygodnie. Nie pojawi się pleśń, nie będzie kamienia i nie będą rozwijać się żadne szkodliwe bakterie!

Sposób na pleśń pod prysznicem Fot. Freepik
Sposób na pleśń pod prysznicem Fot. Freepik

Dodatkowa ochrona fug przed pleśnią

Domowym sposobem na ochronę fug przed zabrudzeniem i pleśnią jest ich impregnowanie zwykłą świeczką. Wystarczy na czyste i suche fugi nanieść świeczkę, wcierając po prostu wosk. Wybierz tylko kolor świeczki pasujący do fug w łazience. Warstwa wosku ochroni je przed osadzaniem się pleśni. Tworzy glazurę, która jednak się z czasem zmywa i cały zabieg warto powtórzyć za jakiś czas. Więcej o tym przeczytasz w naszym artykule: Na zawsze pozbądź się pleśni z fug tym prostym trikiem. Już się nie pojawi!

Obraz

Sposób na pleśń w łazience

Jeżeli najpierw musisz poradzić sobie z pleśnią, zanim zaczniesz stosować spray zapobiegający jej powstawaniu, to na trudno dostępne miejsca wypróbuj nasz sposób: nasącz waciki octem i nałóż na miejsca, w których pojawiła się pleśń. Zostaw je na całą noc. Rano wyrzuć waciki i wyszoruj miejsca szczoteczką. Po pleśni nie powinno być śladu.

W walce z pleśnią pomoże też soda oczyszczona. Możesz posypać nią pleśń i zostawić na jakiś czas. Potem wystarczy przetrzeć to miejsce szmatką i spłukać wodą. Jeżeli chodzi o fugi na ścianach kabiny, łatwiej spryskać je octem i potem wyszorować. Na trudniejszą do usunięcia pleśń będziesz musiał sięgnąć jednak po wybielacz. Wtedy dobrze wietrz łazienkę i używaj rękawiczek ochronnych.

Jeżeli najpierw musisz doszorować szyby kabiny, zanim zaczniesz stosować spray zapobiegający osadzaniu się kamienia, wypróbuj nasz trik, dzięki któremu nie będziesz musiał tracić czasu na długie ich szorowanie: Niesamowicie prosta i skuteczna metoda czyszczenia kabiny prysznicowej!

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także