Czego brakuje sadzonkom pomidorów? Tak rozpoznasz, o który składnik chodzi
Krzaczki pomidorów są jednymi z bardziej "żarłocznych" warzyw - przyswajają zwykle dużo składników odżywczych i od razu też można zaobserwować, kiedy czegoś mają za mało lub za dużo. Pokażemy ci, jak rozpoznać, czego brakuje młodym sadzonkom pomidorów i jak temu zaradzić.
03.05.2023 10:04
Najważniejszymi składnikami odżywczymi dla pomidorów jest azot, potas i fosfor, a w nieco tylko mniejszym stopniu wapń, żelazo i magnez. Niedobory tych składników odżywczych zawsze objawiają się w przypadku sadzonek w bardzo konkretny sposób, który pozwala łatwo zidentyfikować problem.
Czego brakuje sadzonkom pomidorów?
Oto jak rozpoznasz, że twoim pomidorom brakuje któregoś z kluczowych dla nich składników odżywczych:
Sadzonki pomidorów mają za mało azotu
Najważniejszym objawem jest bardzo znaczące lub wręcz całkowite wyhamowanie wzrostu. Także nowe liście, które roślina wypuszcza, mają wtedy bardziej blade kolory, a z czasem zaczynają żółknąć i wysychają na brzegach. Łodyga sadzonki staje się też bardziej miękka, a na żyłach pojawiają się niebieskawo-czerwone przebarwienia. Remedium będzie stanowiło podanie odżywki bogatej w dużą ilość azotu. Najlepiej to robić, aż roślina w pełni powróci do zdrowia.
Może cię również zainteresować: Zastosuj, a pomidory będą mocniejsze i odporniejsze po posadzeniu do gruntu
Pomidory mają za mało potasu
Brak potasu znacząco zmniejsza odporność tych roślin, w efekcie czego bardzo często zaczynają one chorować. Sadzonka reaguje też gorzej na nadmierne podlewanie. Często liście stają się ciemnozielone i wysychają na krawędziach.
Sadzonki mają za mało fosforu
Ograniczony zostaje wzrost rośliny, a liście mają tendencję do zwijania się w charakterystyczną rurkę. Ponadto pojawiają się fioletowe przebarwienia na liściach (blaszki) i na łodydze. Przy tych objawach musisz uważać, bo niestety bardzo podobne dają zbyt niska temperatura i niektóre choroby.
Pomidory mają za mało żelaza
Cała sadzonka zaczyna tracić swój naturalny kolor i staje się z reguły coraz jaśniejsza (począwszy od łodygi aż po końce liści). W końcu osiąga niemal biały kolor.
Sadzonki mają za mało wapnia
Zarówno wierzchołek sadzonki, jak i końcówki młodych liści zaczynają stopniowo wysychać.
Pomidory mają za mało magnezu
Sadzonki, a zwłaszcza liście stają się bardzo kruche i łamliwe. Na samych liściach pojawiają się najpierw żółte, a następnie brązowe plamy.
Może cię również zainteresować: Zagotuj, ostudź i podlej pomidory po pikowaniu. Nie nadążysz ze zbieraniem plonów!