PoradyLajfhakiTych rzeczy pod żadnym pozorem nie myj octem. Później sobie podziękujesz

Tych rzeczy pod żadnym pozorem nie myj octem. Później sobie podziękujesz

czego nie myć octem, fot. Genialne
czego nie myć octem, fot. Genialne
16.08.2023 15:33

Ocet przydaje się nie tylko w kuchni, ale również do sprzątania. Zrobisz z niego domowy środek czyszczący. Jednak nie wszystkie powierzchnie nadają się do tego, aby je nim traktować. Podpowiadamy, czego nie myć octem, aby nie doprowadzić do trwałego uszkodzenia.

Ocet to tania i skuteczna alternatywa dla sklepowych środków czyszczących. Przydaje się w wielu sytuacjach. Przykładowo zastąpi płyn do naczyń. Natomiast dodany do prania białych ubrań odświeży ich kolor oraz przywróci blask zszarzałej odzieży.

Ocet i jego zastosowanie

Do zrobienia domowych środków czyszczących, najczęściej wykorzystuje się sodę oraz ocet. Z tego pierwszego produktu zrobisz uniwersalną pastę do mycia powierzchni, wykorzystasz do prania ubrań czy wyczyścisz dywan. Ocet również ma sporo zastosowań w domu. Łącząc go z solą kuchenną zrobisz naturalny środek do czyszczenia i polerowania armatury łazienkowej. Za jego pomocą pozbędziesz się też nieprzyjemnego zapachu z lodówki. Świetnie poradzi sobie z zaschniętym tłuszczem na ruszcie i szybie piekarnika. Octu użyjesz też do odkażenia butelki po mleku swojego dziecka. Wystarczy, że wlejesz go do jej środka, a następnie mocno wstrząśniesz i wyczyścisz pod bieżącą wodą. Są jednak miejsca w domu, których octem myć nie wolno. Poniżej przedstawiamy ich listę.

Olive oil bottle on marble table. High quality photo
Olive oil bottle on marble table. High quality photo

Czego nie myć octem?

Niestety używanie octu do czyszczenia niektórych rzeczy w domu, może doprowadzić do ich całkowitego uszkodzenia. Tego lepiej uniknąć, zwłaszcza, że w przypadku sprzętów jest to spory koszt (jeśli będziemy musieli je naprawiać lub wymieniać na nowy). Czego nie myć octem?

  • Kamienia naturalnego - zastosowanie wobec niego octu może uszkodzić powierzchnie, dlatego lepiej użyć do czyszczenia po prostu wodę z dodatkiem płynu do mycia naczyń.
  • Drewna - niestety po kontakcie z octem ten materiał szybko traci blask i matowieje, w związku z tym unikaj używania go do czyszczenia drewnianych powierzchni.
  • Ekranów sprzętów elektronicznych - pod żadnym pozorem nie czyść octem ekranów telewizora, komputera czy telefonu, ponieważ może on przeniknąć przez warstwę ochronną i nieodwracalnie uszkodzić monitor.
  • Noży - w przypadku tych akcesoriów kuchennych, ocet może doprowadzić do uszkodzenia powierzchni i wystrzępić krawędzie. Noże lepiej jest myć tylko wodą i płynem do naczyń.
Bottles with different kinds of vinegar
Bottles with different kinds of vinegar
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także