PoradyOcet z jednym dodatkiem używam tylko do usuwania pleśni i kamienia

Ocet z jednym dodatkiem używam tylko do usuwania pleśni i kamienia

Anyż do octu na spray na pleśń fot. freepik
Anyż do octu na spray na pleśń fot. freepik
Manuel
30.07.2023 15:56

Włóż anyż do octu, a już nigdy nie będziesz musiał się przejmować jego charakterystycznym zapachem, jeśli go nie lubisz. W ten sposób będziesz mógł korzystać z właściwości czyszczących octu dużo szerzej i nie będzie to już miało żadnych przykrych konsekwencji.

Ocet jest jednym z tych niezwykłych środków, które mają w kuchni i w całym domu praktycznie niezliczoną ilość zastosowań. W przypadku sprzątania sprawdza się zdaniem niektórych jeszcze lepiej niż w przypadku przyrządzania jedzenia.  Jest skuteczny w usuwaniu pleśni i kamienia w łazience. Jest przy tym bardzo tani i bezpieczny dla zdrowia. Pokażemy ci, jak pozbyć się jego zapachu. Jest to łatwiejsze, niż myślisz.

Włóż anyż do octu, a usuniesz jego przykry zapach

Jeżeli chcesz wyeliminować zapach octu, to będzie ci potrzebna odrobina anyżu, garść goździków i pojedyncza laska cynamonu (tak, wiemy, że brzmi to, jak przepis na jakieś bożonarodzeniowe ciasto, ale to tylko pozory). Umieść w średniej wielkości naczyniu dwie miarki/dwie szklanki octu. Następnie weź do rąk laskę cynamonu, pokrusz ją na drobne kawałeczki i dodaj do naczynia z octem. Teraz wrzuć do środka cztery gwiazdki anyżu i dodatkowo małą garść (albo pół dużej garści) goździków. Przemieszaj z sobą wszystkie składniki i przykryj naczynie wieczkiem. Następnie musisz je odstawić na dwa dni w dowolne, zacienione miejsce, gdzie nie będzie ci przeszkadzać.

Włóż anyż do octu, fot. getty images
Włóż anyż do octu, fot. getty images

Po dwóch dniach możesz otworzyć naczynie. Zauważysz, że ocet nabrał w tym czasie ciemnobrązowego koloru. Pachnie też zupełnie inaczej niż zwykle (jest to zdecydowanie przyjemny, słodkawy zapach) i dużo słabiej. Odcedź przyrządzoną mieszankę przez sitko. Nie musisz robić tego bardzo dokładnie, pojedyncze drobinki anyżu, cynamonu czy goździków nie powinny ci w niczym przeszkadzać. Po odcedzeniu przelej swoją mieszankę do buteleczki ze spryskiwaczem i zabierz się za sprzątanie.

Co mogę wyczyścić za pomocą octu?

Za pomocą octu można wyczyścić wiele rzeczy w kuchni, łazience i reszcie domu. Pomoże on ci usunąć tłuszcz z piekarnika, kamień z czajnika, plamy z dywanów czy nalot z biżuterii, a także usunie pozostałości po mydle z armatury i nada połysk płytkom ceramicznym. Usunie pleśń z kabiny prysznicowej, ram okna, ściany, czy sufitu. Rozpuści kamień na szybie prysznicowej i na kranie. Możliwych zastosowań octu jest bardzo, bardzo dużo.

Włóż anyż do octu, fot. getty images
Włóż anyż do octu, fot. getty images
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także