Oto jak i kiedy stosować ocet na chwasty w ogrodzie
Chwasty to największa zmora każdego ogrodnika, a ich ręczne pielenie to prawdziwa syzyfowa praca. Sprawdź, jak stosować ocet na chwasty.
25.06.2023 09:01
Dlaczego warto stosować ocet na chwasty?
Pojawiają się znikąd, a szpecą grządki, rabaty, a nawet kostkę brukową. Dlatego są tak trudne do usuwania, a pielenie ręczne przynosi chwilowe rezultaty. Dodatkowo w wąskie szczeliny na kostce ciężko jest włożyć rękę. Wtedy z pomocą przychodzi nam ocet, który ma właściwości dezynfekujące oraz czyszczące. Jednak warto zachować ostrożność, stosując go na grządkach, ponieważ przez nieuwagę może wypalić warzywa lub owoce. Dodatkowo nie zakwasi on ziemi, ponieważ gleba szybko odzyskuje swoje pH. Na kostce brukowej natomiast przyniesie spektakularne efekty, ponieważ wypali chwasty.
Jak stosować ocet na chwasty?
Do jego przygotowania wystarczy użyć octu spirytusowego w formie oprysku. Do usuwania młodego zielska sprawdzi się 10% specyfik, a stare i duże chwasty wymagają użycia 20% octu. Na początek należy rozcieńczyć preparat z wodą w proporcji 2:1, kluczem do sukcesu jest wlewanie octu do wody, ponieważ jest on kwasem. Oprysk najlepiej wykonywać w suchy i słoneczny dzień, kiedy nie ma wiatru. W ten sposób zminimalizujesz ryzyko przedostania się mieszanki na uprawy. Substancje zawarte w occie zasuszą zielsko, a słońce dodatkowo mu w tym pomoże, dlatego dla lepszego efektu nie należy stosować go po deszczu lub przed deszczem. Działanie oprysku oddziałuje nie tylko na liście czy łodygi chwastów, ale wnika on głębiej. Pamiętaj, że ocet w takim stężeniu niszczy wszystkie rośliny, nie tylko zielsko. Dla dobrych efektów należy stosować ocet na zielsko przynajmniej raz w tygodniu.
Pozostałe zastosowania octu w ogrodzie
- Preparat ten odstrasza mszyce, mrówki oraz muszki owocówki. Do prawidłowego działania wystarczy zmieszać ocet z wodą w proporcji 1:1 i spryskiwać nim te miejsca i rośliny, na których najczęściej się pojawiają. Na gładkich powierzchniach możesz użyć octu na mrówki bez rozcieńczania. Sprawdź przedtem w mało widocznym miejscu, czy ocet nie zmieni koloru tworzywa, na którym chcesz go użyć.
- Stymuluje nasiona do wzrostu. Przed wysiewem wystarczy namoczyć je w mieszance wody i octu.