PoradyO takich życzeniach marzą wszyscy nowożeńcy. Są lepsze niż oklepane frazesy

O takich życzeniach marzą wszyscy nowożeńcy. Są lepsze niż oklepane frazesy

Życzenia zwykle składamy państwu młodym spontanicznie, nie zastanawiając się wcześniej, co powiedzieć czy napisać. To błąd, ponieważ zwykle wychodzi nudno i sztampowo. Podpowiadamy, czego życzyć na ślubie, by uniknąć oklepanych formułek.

Czego życzyć na ślubie? Fot. Freepik
Czego życzyć na ślubie? Fot. Freepik

Sukienka lub garnitur, buty, kwiaty lub prezent — do tego wszystkiego przykładamy wielką uwagę, szykując się do udziału w ślubie. A co z życzeniami? Większość gości weselnych kupuje kartki z gotowymi wierszykami lub wpisuje standardowe formułki. To samo powtarza się podczas składania życzeń przed kościołem czy w sali bankietowej. A wcale nie musi tak być! Wystarczy odrobina kreatywności, by złożyć młodym niezapomniane życzenia ślubne.

Jakie życzenia złożyć w kartce pamiątkowej?

Kupując kartkę na ślub, warto zrezygnować z gotowców zawierających oklepane formułki i wierszyki. Kiedy kilkudziesięciu gości kupuje takie kartki, państwo młodzi czytają te same życzenia po kilka razy i mają wrażenie, że goście poszli na łatwiznę (co w zasadzie jest prawdą). O wiele lepszym wyjściem jest kupienie kartki bez gotowych życzeń. Nie wiesz, co w niej napisać? Zastanów się, jaka relacja łączy cię z nowożeńcami i napisz coś od serca. Możesz nawiązać do wspólnej przeszłości (uważaj jednak, by nie wyszło niezręcznie) lub ułożyć życzenia w żartobliwym tonie. Jeśli czujesz się na siłach, ułóż rymowankę skierowaną do państwa młodych. Takie życzenia z pewnością wzruszą gospodarzy i na długo zapadną im w pamięć.

Czego życzyć na ślubie? Fot. Freepik
Czego życzyć na ślubie? Fot. Freepik

Czego życzyć na ślubie?

Kartka pamiątkowa to jedno, a życzenia składane osobiście na ślubie to zupełnie inna sprawa. Czasem zresztą pojawia się również prośba o wpisanie się do księgi pamiątkowej, co oznacza kolejne życzenia... Pamiętaj, żeby nie powtarzać tego, co napisałeś w kartce pamiątkowej podczas składania życzeń osobiście i wpisywania się do księgi pamiątkowej. Kieruj się kilkoma zasadami:

  • Jeśli jesteś blisko z parą biorącą ślub, mów od serca. Możesz żartować lub przywołać jakieś miłe wspomnienie z waszej wspólnej historii.
  • Gdy łączą cię z młodymi więzy formalne (np. zawodowe), życzenia powinny być złożone w oficjalnym, poważnym tonie.
  • Jeśli nowożeńcy są osobami wierzącymi, możesz wpleść w życzenia elementy religijne, ale nie jest to konieczne.
  • W każdej sytuacji stawiaj na prostotę. Nie sil się na skomplikowane metafory i długie przemowy.
  • Wodze kreatywności możesz puścić podczas wpisywania się do księgi pamiątkowej. Tu mile widziane będą zabawne życzenia lub rymowanki.
Musisz dobrze pilnować dzieci na weselu. Fot. Freepik
Musisz dobrze pilnować dzieci na weselu. Fot. Freepik

Jaka jest kolejność składania życzeń na ślubie?

Zdarza się, że goście, wychodząc z kościoła czy urzędu, spontanicznie tworzą kolejkę, która nie ma ładu ani składu. Takie sytuacje nie powinny mieć miejsca, ponieważ wprowadzają niepotrzebny chaos. Zgodnie ze ślubną etykietą jako pierwsi życzenia powinni złożyć świadkowie, którzy następnie będą asystować przy odbieraniu prezentów. Po nich w kolejce powinni znaleźć się rodzice, dziadkowie i pozostali krewni. Koniec ogonka jest przeznaczony dla znajomych oraz współpracowników.