PoradyNigdy nie składaj tak życzeń świeżo upieczonym rodzicom. Ten błąd popełnia wiele osób

Nigdy nie składaj tak życzeń świeżo upieczonym rodzicom. Ten błąd popełnia wiele osób

życzenia dla noworodka, fot. Getty Images
życzenia dla noworodka, fot. Getty Images
20.05.2023 17:43, aktualizacja: 20.05.2023 20:38

Nigdy nie składaj tak życzeń świeżo upieczonym rodzicom. Ten błąd popełnia wiele osóbNarodziny dziecka to wielkie wydarzenie nie tylko dla jego rodziców, ale również dla całej rodziny i znajomych. Każdy spieszy z gratulacjami i chce jak najszybciej osobiście odwiedzić maleństwo. Nie zawsze ten gest wypływający z serca jest dobrze przyjęty, a wszystko przez jego niewłaściwą formę. Podpowiadamy, jak i kiedy składać życzenia dla noworodka, by nie popełnić gafy.

Kiedy członkowi rodziny lub znajomemu rodzi się dziecko, każdego z nas ogarnia ekscytacja. Chcemy jak najszybciej pogratulować mamie i tacie, a także przywitać malucha na świecie i życzyć mu wszelkiej pomyślności. Na fali radości łatwo jednak popełnić nietakt, dlatego wyjaśniamy, jak i kiedy składać życzenia dla noworodka i jego rodziców, by zostały odebrane zgodnie z naszymi intencjami.

Kiedy składać życzenia dla noworodka i jego rodziców?

Na wieść o narodzinach dziecka w rodzinie lub u przyjaciół większość z nas intuicyjnie chwyta za telefon, by wysłać sms-a lub zadzwonić z gratulacjami. Wiadomość tekstowa nie zakłóci spokoju świeżo upieczonych rodziców. Liczne telefony mogą jednak być męczące, a nawet przeszkadzać w opiece nad maluchem. Warto więc z tym poczekać. To samo dotyczy odwiedzania mamy i dziecka jeszcze w szpitalu lub w domu zaraz po wypisie. Bliscy krewni i przyjaciele z pewnością zostaną w tym czasie zaproszeni przez dumnych rodziców, ale dalsi krewni i znajomi nie powinni wpraszać się zbyt szybko. Pierwsze dni życia noworodka są dla rodziców bardzo stresujące. Powiększona rodzina potrzebuje czasu, by ochłonąć po emocjach związanych z porodem i spokojnie zorganizować sobie życie. Zaczekaj ze składaniem wizyt, aż zostaniesz zaproszony. Wcześniej możesz dostarczyć rodzicom i maluchowi upominek oraz życzenia za pośrednictwem poczty lub kuriera.

Życzenia dla noworodka należy złożyć w odpowiednim czasie i formie. Fot. Getty Images
Życzenia dla noworodka należy złożyć w odpowiednim czasie i formie. Fot. Getty Images

W jakiej formie składać życzenia dla noworodka?

Jak wspomnieliśmy, najprostszą formą składania życzeń noworodkowi i jego rodzicom, jest przesłanie sms-a. Jeśli wolisz zrobić to w bardziej oficjalny i uroczysty sposób, który zapadnie im w pamięć na długo, masz do wyboru również inne opcje.

  • Wyślij kartkę z gratulacjami i życzeniami. Im bardziej oryginalna będzie, tym lepiej. Możesz wykonać ją samodzielnie, dzięki czemu zyska ogromną wartość sentymentalną.
  • Podaruj coś rodzicom i maluszkowi. Wśród podarków dla mam najpopularniejsze są kosmetyki oraz zabiegi relaksujące, które może wykorzystać kilka miesięcy po porodzie. Dumnym ojcom daje się zazwyczaj butelkę wysokiej jakości trunku. Maluszkowi możesz kupić grzechotkę, śpioszki lub coś przydatnego, np. paczkę pieluch czy kosmetyki pielęgnacyjne.
  • Prezenty dla rodziców i noworodka możesz wysłać zaraz po narodzinach pocztą lub kurierem, przekazać osobiście w trakcie pierwszej wizyty lub zaczekać do imprezy z okazji powiększenia rodziny. Takie wydarzenia decyduje się organizować coraz więcej świeżo upieczonych rodziców, ponieważ są okazją do wspólnego powitania nowego członka rodziny.

Czego życzyć rodzicom i nowo narodzonemu dziecku?

Składając życzenia maluchowi i jego rodzicom (szczególnie jeśli wpisujesz je do okolicznościowej kartki), masz ogromne pole do popisu. Najważniejsze jest, by życzenia płynęły prosto z serca i były szczere.

  • Rodzicom możesz życzyć zdrowego rozwoju maluszka, spokojnego rodzicielstwa, pociechy z rosnącego dziecka oraz wytrwałości w stawianiu czoła trudom rodzicielstwa. Możesz również zaoferować swoje wsparcie w trudnych sytuacjach. Dzięki temu świeżo upieczeni rodzice będą wiedzieli, że mają się do kogo zwrócić, kiedy wydarzy się coś niespodziewanego.
  • W kartce dla maluszka, którą rodzice z pewnością zachowają i przekażą mu, kiedy podrośnie, możesz wpisać życzenia wszelkiej pomyślności w życiu. Dobrym pomysłem jest również spisanie kilku życiowych rad, które mogą przydać się dziecku w przyszłości lub posłużenie się inspirującym cytatem.
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także