Czosnek niedźwiedzi możesz uprawiać w doniczce. Ta roślina to samo zdrowie!
Czosnek niedźwiedzi jest jeszcze zdrowszy od czosnku pospolitego. Choć można spotkać go w polskich lasach, nie można go w nich pozyskiwać. Jeśli chcesz wykorzystać jego lecznicze właściwości, czosnek niedźwiedzi możesz wyhodować w doniczce, w swoim domu lub na balkonie.
Lecznicze właściwości czosnku niedźwiedziego były znane już w starożytności. Chętnie wykorzystywali je germanie. Po jakimś czasie zapomniano o tej bardzo pożytecznej roślinie. W ostatnich latach wraca ona jednak do łask i jest chętnie hodowana w domach.
Dlaczego warto uprawiać czosnek niedźwiedzi?
Najważniejszym powodem, by hodować czosnek niedźwiedzi w doniczce, jest fakt, że choć występuje w polskich lasach, nie można go tam zrywać bez specjalnego zezwolenia. Znajduje się bowiem pod ochroną częściową. Aby korzystać z jego leczniczych właściwości, czosnek niedźwiedzi trzeba kupić na plantacji lub uprawiać samodzielnie.
Dlaczego warto uprawiać czosnek niedźwiedzi?
Czosnek niedźwiedzi, który wyglądem przypomina nieco konwalię majową, ma bardzo bogaty skład chemiczny. Zawiera m.in. witaminy C, A oraz E, kwasy fenolowe oraz duże stężenie związków siarki. Dzięki temu to zioło o charakterystycznym zapachu ma wiele leczniczych zastosowań:
- może być składnikiem domowych syropów na kaszel,
- usprawnia pracę jelit,
- obniża poziom cholesterolu i trójglicerydów we krwi,
- wspomaga odtruwanie organizmu,
- wspomaga leczenie nowotworów,
- zmniejsza ryzyko zakrzepów,
- obniża ciśnienie tętnicze,
- zapobiega miażdżycy, zawałom serca, udarom i chorobie wieńcowej,
- ma działanie wirusobójcze oraz bakteriobójcze,
- wzmacnia odporność,
- stanowi naturalny środek przeciwko pasożytom układu pokarmowego (owsikom, tasiemcowi, gliście ludzkiej).
Jak sadzić czosnek niedźwiedzi w doniczce?
Hodowanie czosnku niedźwiedziego w warunkach domowych nie jest trudne. To pożyteczne zioło można uprawiać w ogrodzie, ale również w doniczce. Każde z tych rozwiązań zapewni nam dostęp do świeżych liści przez całą wiosnę. Czosnek niedźwiedzi należy wysiewać z cebulek lub nasion dostępnych w centrach ogrodniczych. Jedne i drugie należy wsadzić do ziemi jesienią. Dzięki temu wiosną roślina wypuści liście i zakwitnie. Nasiona lub cebulki należy wysiewać do dużych donic wypełnionych żyznym, próchniczym podłożem o obojętnym lub lekko zasadowym pH. Warto dodać do ziemi piasku, który rozluźni glebę, a dno donicy wyłożyć drenażem. To bardzo ważne, by uchronić cebulki przed długotrwałym zanurzeniem, ponieważ czosnek niedźwiedzi nie lubi nadmiaru wody.
Jak pielęgnować czosnek niedźwiedzi w doniczce?
Czosnek niedźwiedzi należy ustawiać na stanowiskach półcienistych lub cienistych. Należy zadbać o odpowiednie nawadnianie go, jest bowiem rośliną, która nie lubi zarówno suszy, jak i nadmiernego zalewania wodą. Po okresie kwitnienia zioło należy cały czas umiarkowanie podlewać, a przed nastaniem zimy przestawić w zaciemnione miejsce oraz zabezpieczyć przed mrozem (dobrze sprawdzi się np. styropianowe pudełko). W czasie odwilży ziemię w doniczce powinno się lekko podlewać, by nie wyschła. Wraz z nastaniem wiosny roślinę trzeba ponownie postawić w nieco bardziej słonecznym miejscu i intensywniej podlewać.
Jak długo można uprawiać czosnek w doniczce?
Czosnek niedźwiedzi uprawiany w doniczce będzie odradzał się przez ok. 2-3 lata. Później konieczne będzie odmłodzenie cebulek lub posadzenie nowych. Inaczej będzie w przypadku czosnku rosnącego w ogrodzie. Jego obfity samosiew sprawia, że ziele systematycznie się rozrasta bez żadnej ingerencji z naszej strony.