PoradyLajfhakiCzosnek niedźwiedzi możesz uprawiać w doniczce. Ta roślina to samo zdrowie!

Czosnek niedźwiedzi możesz uprawiać w doniczce. Ta roślina to samo zdrowie!

czosnek niedźwiedzi w doniczce fot. getty images
czosnek niedźwiedzi w doniczce fot. getty images
11.04.2023 09:51

Czosnek niedźwiedzi jest jeszcze zdrowszy od czosnku pospolitego. Choć można spotkać go w polskich lasach, nie można go w nich pozyskiwać. Jeśli chcesz wykorzystać jego lecznicze właściwości, czosnek niedźwiedzi możesz wyhodować w doniczce, w swoim domu lub na balkonie.

Lecznicze właściwości czosnku niedźwiedziego były znane już w starożytności. Chętnie wykorzystywali je germanie. Po jakimś czasie zapomniano o tej bardzo pożytecznej roślinie. W ostatnich latach wraca ona jednak do łask i jest chętnie hodowana w domach.

Dlaczego warto uprawiać czosnek niedźwiedzi?

Najważniejszym powodem, by hodować czosnek niedźwiedzi w doniczce, jest fakt, że choć występuje w polskich lasach, nie można go tam zrywać bez specjalnego zezwolenia. Znajduje się bowiem pod ochroną częściową. Aby korzystać z jego leczniczych właściwości, czosnek niedźwiedzi trzeba kupić na plantacji lub uprawiać samodzielnie.

Czosnek niedźwiedzi możesz w powodzeniem zasadzić w doniczce. Fot. Adobe Stock
Czosnek niedźwiedzi możesz w powodzeniem zasadzić w doniczce. Fot. Adobe Stock

Dlaczego warto uprawiać czosnek niedźwiedzi?

Czosnek niedźwiedzi, który wyglądem przypomina nieco konwalię majową, ma bardzo bogaty skład chemiczny. Zawiera m.in. witaminy C, A oraz E, kwasy fenolowe oraz duże stężenie związków siarki. Dzięki temu to zioło o charakterystycznym zapachu ma wiele leczniczych zastosowań:

 • może być składnikiem domowych syropów na kaszel,
 • usprawnia pracę jelit,
 • obniża poziom cholesterolu i trójglicerydów we krwi,
 • wspomaga odtruwanie organizmu,
 • wspomaga leczenie nowotworów,
 • zmniejsza ryzyko zakrzepów,
 • obniża ciśnienie tętnicze,
 • zapobiega miażdżycy, zawałom serca, udarom i chorobie wieńcowej,
 • ma działanie wirusobójcze oraz bakteriobójcze,
 • wzmacnia odporność,
 • stanowi naturalny środek przeciwko pasożytom układu pokarmowego (owsikom, tasiemcowi, gliście ludzkiej).

Jak sadzić czosnek niedźwiedzi w doniczce?

Hodowanie czosnku niedźwiedziego w warunkach domowych nie jest trudne. To pożyteczne zioło można uprawiać w ogrodzie, ale również w doniczce. Każde z tych rozwiązań zapewni nam dostęp do świeżych liści przez całą wiosnę. Czosnek niedźwiedzi należy wysiewać z cebulek lub nasion dostępnych w centrach ogrodniczych. Jedne i drugie należy wsadzić do ziemi jesienią. Dzięki temu wiosną roślina wypuści liście i zakwitnie. Nasiona lub cebulki należy wysiewać do dużych donic wypełnionych żyznym, próchniczym podłożem o obojętnym lub lekko zasadowym pH. Warto dodać do ziemi piasku, który rozluźni glebę, a dno donicy wyłożyć drenażem. To bardzo ważne, by uchronić cebulki przed długotrwałym zanurzeniem, ponieważ czosnek niedźwiedzi nie lubi nadmiaru wody.

Kwitnące kwiaty czosnku niedźwiedziego rosnącego w doniczce. Fot. Adobe Stock
Kwitnące kwiaty czosnku niedźwiedziego rosnącego w doniczce. Fot. Adobe Stock

Jak pielęgnować czosnek niedźwiedzi w doniczce?

Czosnek niedźwiedzi należy ustawiać na stanowiskach półcienistych lub cienistych. Należy zadbać o odpowiednie nawadnianie go, jest bowiem rośliną, która nie lubi zarówno suszy, jak i nadmiernego zalewania wodą. Po okresie kwitnienia zioło należy cały czas umiarkowanie podlewać, a przed nastaniem zimy przestawić w zaciemnione miejsce oraz zabezpieczyć przed mrozem (dobrze sprawdzi się np. styropianowe pudełko). W czasie odwilży ziemię w doniczce powinno się lekko podlewać, by nie wyschła. Wraz z nastaniem wiosny roślinę trzeba ponownie postawić w nieco bardziej słonecznym miejscu i intensywniej podlewać.

Czosnek niedźwiedzi w doniczce zapewni dostęp do świeżych liści przez całą wiosnę. Fot. Adobe Stock
Czosnek niedźwiedzi w doniczce zapewni dostęp do świeżych liści przez całą wiosnę. Fot. Adobe Stock

Jak długo można uprawiać czosnek w doniczce?

Czosnek niedźwiedzi uprawiany w doniczce będzie odradzał się przez ok. 2-3 lata. Później konieczne będzie odmłodzenie cebulek lub posadzenie nowych. Inaczej będzie w przypadku czosnku rosnącego w ogrodzie. Jego obfity samosiew sprawia, że ziele systematycznie się rozrasta bez żadnej ingerencji z naszej strony.

Proste triki, które ułatwią Ci uprawę roślin doniczkowych

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także