PoradyLajfhakiCzosnek ozdobny to ogrodowy gigant. Zawsze sadzę go na swoich rabatach

Czosnek ozdobny to ogrodowy gigant. Zawsze sadzę go na swoich rabatach

czosnek ozdobny, fot. Getty Images
czosnek ozdobny, fot. Getty Images
17.07.2023 09:49

Każdy zna czosnek, który jest popularną przyprawą. Jednak mało osób wie, że istnieje jego siostrzana odmiana, która wygląda na rabatach obłędnie. Sprawdź jak uprawiać czosnek ozdobny.

Pochodzi z rodziny amarylkowatych, do której należy m.in. cebula, czosnek oraz szczypiorek. Jednak często czosnek ozdobny jest pomijaną odmianą wśród ogrodników. Co ciekawe jego wygląd nie jest gorszy od pozostałych roślin, a nawet mógłby wygrać konkurs na atrakcyjniejszą odmianę w ogrodzie.

Odmiany czosnku ozdobnego

Warto pamiętać, że czosnek jest rośliną cebulową wieloletnią. Posiada skąpe liście, które wyrastają z przyziemnej różyczki. Kwitnie też przez kilka tygodni od maja do sierpnia. Wśród odmian wyróżniamy czosnek:

  • Okazały, czyli Allium aflatunense określany także aflatuneńskim. Zazwyczaj osiąga 80 cm wysokości i posiada ozdobne kuliste kwiaty o średnicy od 10-15 cm średnicy.
  • Olbrzymi inaczej Allium giganteum, ma do 150 cm wzrostu z długimi liśćmi oraz purpurowo-czerwonymi kwiatami osiągającymi do 15 cm szerokości.
  • Białawy (Allium cristophii), który nazywany jest czosnkiem Krzysztofa. Posiada białawe listki z dodatkiem liliowego koloru. Najwyższa ich wysokość to 50 cm.
  • Błękitny (Allium caeruleum) posiada wysokość 30 cm i ma małe kuliste niebieskie kwiatostany.
  • Złocisty (Allium flavium) o dość nieregularnych, ale intensywnie żółtych i przyjemnie pachnących kwiatach. Dorasta do 40 cm wysokości.
Obraz

Uprawa i pielęgnacja czosnku ozdobnego

Roślina ta rośnie najlepiej w glebie żyznej, która jest dobrze przepuszczalna. Może być piaszczysta lub piaszczysto-gliniasta, przez co nie będzie zatrzymywała wody. Na dodatek stanowisko dla czosnku powinno być dobrze nasłonecznione oraz zlokalizowane tam, gdzie nie zamierzamy przekopywać ziemi. Najlepiej wysadzać cebulki czosnku wczesną jesienią do spulchniałej ziemi na głębokość 10-12 cm i zasypać ziemią. Dobrze jest też grupować rośliny w skupiska i sadzić po 10 sztuk w odstępach do około 20 cm. Kiedy czosnek ozdobny przekwitnie, to należy odciąć jego uschnięte pędy lub kwiatostany. Ważne w jego uprawie jest także odchwaszczanie, aby pozbyć się nieproszonych gości. Roślina ta lubi wilgoć i należy dbać o właściwy poziom nawodnienia. Mimo to poradzi sobie podczas suszy na grządce. Warto dodać, że czosnek nie wymaga nawożenia.

Obraz
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także