PoradyPosadź je obok czosnku, a będzie rosnąć jak szalony. Zbiory Cię zaskoczą!

Posadź je obok czosnku, a będzie rosnąć jak szalony. Zbiory Cię zaskoczą!

co sadzić obok czosnku fot. getty images
co sadzić obok czosnku fot. getty images
20.04.2023 14:59

Czosnek warto uprawiać nie tylko ze względu na to, że jest zdrowy. Jego obecność może poprawić zbiory innych warzyw i owoców. Podpowiadamy, co sadzić obok czosnku, by nasza uprawa najlepiej na tym wyszła.

Odpowiednie sąsiedztwo to ważny element planowania przydomowych upraw owoców i warzyw. Niektóre rośliny mają dobroczynny wpływ na to, co rośnie obok. Jeśli zasadzisz czosnek we właściwym miejscu, możesz wesprzeć jego rozwój, ale też poprawić wzrost innych roślin.

Co sadzić obok czosnku, żeby lepiej rósł?

Pozytywnie na wzrost czosnku zadziałają niektóre zioła. Cząber i rumianek wzmocnią jego smak i pozytywnie wpłyną na rozwój. Wokół grządek warto wysiać rutę, która będzie stanowiła ochronę przed szkodnikami. Z kolei krwawnik przyciągnie owady zapylające i wzmocni smak czosnku. Równie dobry wpływ na uprawę będą miały niektóre gatunki kwiatów. Możesz wykorzystać nasturcje do ochrony przed pchełkami oraz nicieniami. Z kolei jako sposoby na pozbycie się śmietki cebulanki doskonale sprawdzą się nagietek lekarski i cykoria podróżnik.

Co sadzić obok czosnku? Fot. Getty Images
Co sadzić obok czosnku? Fot. Getty Images

Co sadzić obok czosnku z korzyścią dla każdej z roślin?

Niektóre zestawienia sąsiadujących ze sobą roślin są korzystne dla każdej ze stron. Również w przypadku czosnku można zastosować takie połączenia.

  • Jednym z najlepszych sąsiadów dla czosnku są truskawki, które sprawiają, że rośnie on większy i smaczniejszy. Krzaczki truskawek zyskują natomiast ochronę przed grzybami, szkodnikami glebowymi oraz ślimakami.
  • Wysianie marchwi obok czosnku będzie chronić ją przed muchówkami oraz mszycami. Czosnek rosnący w pobliżu pomarańczowych korzeni będzie natomiast dorodniejszy.
  • Na wzrost czosnku pozytywnie wpłynie również sałata. Ona sama skorzysta na jego sąsiedztwie, ponieważ nie będą zagrażać jej ślimaki, mszyce i inne szkodniki.
  • Dobrą parą dla czosnku jest szpinak, który ocienia glebę i hamuje rozwój chwastów. Sam skorzysta na tym sąsiedztwie, ponieważ czosnek ochroni go przed szkodnikami oraz chorobami.
  • Zasadzenie obok siebie czosnku i chrzanu zwiększa wartości odżywcze każdej z roślin.
  • Czosnek warto zasadzić obok buraków. Dzięki temu będą miały bogatszy smak i zyskają ochronę przed grzybami, gryzoniami oraz szkodnikami. Czosnek też dobrze na tym wyjdzie, ponieważ korzenie buraków spulchnią glebę i poprawią jej strukturę.

Co sadzić obok czosnku, żeby wykorzystać jego ochronną moc?

Ochronne właściwości czosnku warto wykorzystać również w przypadku innych roślin. Sam czosnek nie skorzysta ani nie straci na ich sąsiedztwie, ale oszczędzi nam to wielu problemów.

  • Krzewy róż, przy których rośnie czosnek, zyskają ochronę przed mrówkami, mszycami, ślimakami oraz grzybami.
  • Czosnek bardzo pomoże w uprawie pomidorów, bakłażanów oraz papryki. Każda z tych roślin potrzebuje bowiem ochrony przed fytoftoryzą i innymi chorobami grzybowymi. W przypadku pomidorów czosnek będzie odstraszał również mszyce i przędziorki.
  • Z sąsiedztwa czosnku skorzystają ziemniaki, które potrzebują ochrony przed stonką.
  • Czosnek może chronić również drzewa owocowe, m.in. przed parchem jabłoni oraz kędzierzawością liści brzoskwini, mszycami, roztoczami i chrząszczami.
Co sadzić obok czosnku? Fot. Getty Images
Co sadzić obok czosnku? Fot. Getty Images

Jak hodować truskawki na balkonie? Będziesz je zbierać pełnymi miskami

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także