Czujesz, że mocz po zjedzeniu szparagów zalatuje siarką? Tak reaguje organizm
Sezon na szparagi to znakomita okazja to jedzenia tych warzyw w dużych ilościach. Jednak wielu smakoszy zastanawia się, czemu po ich spożyciu można wyczuć charakterystyczny aromat. Sprawdź, dlaczego pojawia się dziwny zapach moczu po szparagach.
15.06.2023 18:49
Naukowcy wskazują na nieszkodliwą substancję o nazwie kwas asparagusowy, czyli szparagowy (zawiera w sobie siarkę). Podczas trawienia w układzie pokarmowym powstają metabolity, które wydalamy z moczem. To właśnie one posiadają ten charakterystyczny kapuściany zapach.
Dlaczego mocz po szparagach ma dziwny zapach?
Metabolizm odpowiada za zmianę zapachu moczu po zjedzeniu szparagów. Najczęściej pojawiają się w nim cztery związki: metanotiol, siarczek dimetylu, sulfotlenek dimetylu i dimetylsufon. Krótko mówiąc, wszystkie one zawierają w sobie siarkę, która w żaden sposób nam nie szkodzi. Warto dodać, że tylko w szparagach występuje tak silne stężenie kwasu asparagusowego. W związku z tym już po ok. 15-20 minutach od zjedzenia tych warzyw, możemy zorientować się, że nasz mocz inaczej pachnie. Ciekawostką jest fakt, że nie każdy układ metaboliczny przetwarza kwas szparagowy, czego naukowcy nie są w stanie wyjaśnić. Jednakże wiadomo, że po spożyciu szparagów organizm ludzki funkcjonuje zupełnie prawidłowo.
Właściwości szparagów
Szparagi posiadają charakterystycznie podłużny kształt oraz bogatą kolorystykę (istnieją zielone, białe, fioletowe oraz różowe). Warzywa te pochodzą z rejonu Morza Śródziemnego oraz Azji Mniejszej i były znane już około 2 tysięcy lat temu. Dzisiaj ich plantacje znajdują się w Chinach, Peru, USA, Włoszech, Holandii oraz Niemczech. Warto dodać, że szparagi są prawdziwą bombą witaminową, ponieważ posiadają aż 5 razy więcej minerałów od pozostałych warzyw. Według medycyny chińskiej uznane zostały za zioło lecznicze, które ma wyjątkową wartość odżywczą. Posiadają witaminy z grupy A, B, C oraz E, jak również magnez, wapń, fosfor i żelazo. Warzywa te pomagają w walce z nowotworami, poprawiają odporność, są zalecane dla cukrzyków oraz osób z wysokim cholesterolem.
Jak przygotować szparagi do spożycia?
Szparagi można przyrządzić na wiele sposobów np. w wodzie, na parze, grillu lub w piecu. Dzięki temu możliwości kulinarne są niczym nieograniczone. Jedynie warto wiedzieć, aby obierać koniecznie białe szparagi, ponieważ są twarde i mają grubszą skórkę niż zielone. Dodatkowo nie trzeba wyrzucać łodyg do kosza, a warto przygotować z nich zupę krem.