PoradyZa łamanie przepisów na hulajnodze możesz słono zapłacić. Mandaty sięgają 2500 zł!

Za łamanie przepisów na hulajnodze możesz słono zapłacić. Mandaty sięgają 2500 zł!

Czy hulajnogą elektryczną można jeździć po chodniku, fot. Genialne
Czy hulajnogą elektryczną można jeździć po chodniku, fot. Genialne
26.06.2023 11:53, aktualizacja: 26.06.2023 14:43

Hulajnogi elektryczne już jakiś czas temu opanowały polskie miasta. W 2021 r. korzystanie z tych pojazdów oficjalnie uregulowano przepisami. Określają one m.in. czy hulajnogą elektryczną można jeździć po chodniku. Podpowiadamy, jak korzystać z hulajnogi, by nie dostać mandatu.

Jazda na hulajnodze elektrycznej jest coraz bardziej popularna. W wielu miastach pojazdy można wypożyczać na minuty. Coraz więcej osób decyduje się też na zakup własnego jednośladu. Jeśli zdarza ci się jeździć na hulajnodze elektrycznej, powinieneś wiedzieć, jak poruszać się nią zgodnie z przepisami. Oto wszystko, co powinieneś wiedzieć.

Kto może jeździć hulajnogą elektryczną?

Dzieciom do lat 10 nie wolno jeździć na hulajnogach elektrycznych po drogach publicznych, nawet jeśli znajdują się pod opieką dorosłych. Mogą korzystać z tych pojazdów jedynie w strefie zamieszkania, ale muszą znajdować się pod opieką osoby pełnoletniej. Dzieci i młodzież w wieku od 10 do 18 lat mogą jeździć na hulajnogach elektrycznych po wszystkich drogach. Warunkiem jest jednak posiadanie karty rowerowej lub prawa jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T. W przypadku osób pełnoletnich posiadanie któregokolwiek z tych dokumentów nie jest wymagane. Bez względu na wiek użytkownicy muszą znać przepisy i wiedzieć np. czy i kiedy można jeździć hulajnogą elektryczną po chodniku.

Czy hulajnogą elektryczną można jeździ po chodniku? Fot. Freepik
Czy hulajnogą elektryczną można jeździ po chodniku? Fot. Freepik

Czy hulajnogą elektryczną można jeździć po chodniku?

Zgodnie z przepisami osoby na hulajnogach elektrycznych powinny jeździć przede wszystkim po ścieżkach rowerowych lub pasach dla rowerów. Za jazdę po chodniku lub ulicy, gdy dostępna jest droga dla rowerów, grozi 100 zł mandatu. Jeśli na ulicy, którą się poruszasz, nie ma wytyczonego szlaku dla rowerów, powinieneś korzystać z jezdni, na której obowiązuje prędkość do 30 km/h. Dopiero gdy nie ma ścieżki ani pasa rowerowego, a na jezdni dozwolona prędkość wynosi więcej niż 30 km/h, możesz jechać po chodniku. Musisz jednak zachować przy tym ostrożność, ustępować pierwszeństwa pieszym i schodzić z pojazdu na przejściach dla pieszych. Za złamanie przepisów w tym zakresie grozi mandat w wysokości 200 zł. Kiedy poruszasz się chodnikiem, musisz również jechać z odpowiednią prędkością.

Czy hulajnogą elektryczną można jeździ po chodniku? fot. Freepik
Czy hulajnogą elektryczną można jeździ po chodniku? fot. Freepik

Jak szybko można jeździć hulajnogą elektryczną po chodniku?

Osoby jeżdżące hulajnogami elektrycznymi muszą stosować się do limitów prędkości.

  • Na ścieżce rowerowej, pasie rowerowym oraz na jezdni możesz jechać hulajnogą elektryczną z maksymalną prędkością 20 km/h.
  • Na chodniku powinieneś osiągać na hulajnodze prędkość zbliżoną do tej, z jaką idą piesi (ok. 4-5 km/h).
  • Za przekroczenie dozwolonej prędkości na hulajnodze elektrycznej grozi mandat w wysokości 300 zł.
Young woman riding scooter in park
Young woman riding scooter in park

Co jeszcze warto wiedzieć o jeżdżeniu hulajnogą elektryczną po mieście?

Jeśli korzystasz z hulajnogi elektrycznej, powinieneś pamiętać o kilku rzeczach:

  • Nie wolno jeździć hulajnogą elektryczną po spożyciu alkoholu lub innych środków psychoaktywnych. Grozi za to mandat w wysokości od 1000 do 2500 zł.
  • Hulajnogą nie wolno przewozić innych osób, zwierząt ani przedmiotów. Zabronione jest również holowanie hulajnogą elektryczną innych pojazdów. W tym przypadku mandat wynosi 300 zł.
  • Hulajnogę powinieneś parkować w miejscu do tego wyznaczonym. Jeśli takiego nie ma, ustaw ją na chodniku, jak najdalej od jezdni, równolegle do jej krawędzi, zostawiając 1,5 m przejścia. Jeśli złamiesz te zasady, możesz zapłacić 100 zł mandatu.
  • Brawurowa jazda również może zakończyć się mandatem. 50 zł zapłacisz za jazdę hulajnogą elektryczną "bez trzymanki", a także za jazdę po ulicy obok innego pojazdu.
  • Nie ma przepisów, które nakazują korzystanie z kasku podczas jazdy na hulajnodze elektrycznej.
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także