Oto najtańszy sposób na urlop! Za nocleg nie zapłacisz ani grosza
Wakacje na łonie natury, z dala od zgiełku miasta — dla wielu osób taka opcja brzmi kusząco. Ale czy można nocować w lesie? Wyjaśniamy, co musisz wiedzieć, zanim zaplanujesz biwak.
Jedni szukają luksusowych hoteli i udogodnień, a innym marzy się urlop na odludziu, najlepiej w środku lasu. Czy i jak można spełnić to marzenie? Oto wszystko, co musisz wiedzieć, jeśli planujesz nocować w lesie.
Czy można nocować w lesie?
Jeśli zastanawiasz się, czy można nocować w lesie, mamy dla ciebie dobrą wiadomość. Nocowanie w lesie jest w Polsce możliwe. Lasy Państwowe przygotowały nawet specjalny program "Zanocuj w lesie". Jest jednak jedno "ale". Nie zawsze i nie wszędzie można spędzić noc na łonie natury. W ramach programu wytyczono specjalne obszary, na których można rozbijać obozy. Znajdują się na terenie całego kraju — od Bałtyku po Tatry. Mapę z zaznaczonymi lasami, w których można nocować, znajdziesz w Banku Danych o Lasach na stronie www.bdl.lasy.gov.pl. W tym samym miejscu sprawdzisz również, gdzie obowiązuje obecnie zakaz wstępu do lasu. Może się zdarzyć, że niektóre obszary objęte programem zostaną w niego wykluczone np. z powodu zagrożenia pożarowego, co zdarza się w czasie suszy i letnich upałów.
Jak przygotować się do nocowania w lesie?
Kiedy już wybierzesz las, w którym chcesz nocować i upewnisz się, że możesz rozbić tam obozowisko, musisz pomyśleć jeszcze o kilku rzeczach.
- Na stronie Banku Danych o Lasach kliknij wybrany obszar programu "Zanocuj w lesie" i przejdź na stronę Nadleśnictwa, które nim administruje. Sprawdź zasady obozowania w lesie. Na niektórych terenach będzie np. dopuszczalne korzystanie z kuchenek gazowych, a na innych nie. W niektórych przypadkach będziesz również musiał zgłosić zamiar nocowania w lesie (jest to wymagane przy większej grupie obozowiczów lub kilkudniowym pobycie).
- Sprawdź prognozę pogody. Jeśli przewiduje ona opady, silne wiatry lub gwałtowne burze, lepiej zrezygnuj z rozbijania namiotu w lesie lub zmień termin wyprawy.
- Zapoznaj się z regulaminem programu "Zanocuj w lesie". Większość jego zapisów to dobrze znane zasady korzystania z lasów oraz instrukcje dotyczące tego, jak postępować w nagłych wypadkach.
Jak zachowywać się w czasie nocowania w lesie?
Nocowanie w lesie nie wiąże się z żadnymi opłatami, ale trzeba przestrzegać kilku zasad. Nie można np. w żaden sposób niszczyć drzew, krzewów oraz runa leśnego. Zgodnie z regulaminem programu "Zanocuj w lesie" podczas biwakowania powinieneś stosować zasadę 3Z, czyli zaplanuj, zanocuj, zabierz. Chodzi o to, abyś dobrze przygotował się do spania w lesie, cieszył się wypoczynkiem na łonie natury, a na koniec zabrał ze sobą wszystkie swoje rzeczy oraz śmieci. Kuchenek gazowych można używać tylko, jeśli pozwala na to dane Nadleśnictwo. Ognisko można natomiast rozpalić tylko w wyznaczonym do tego miejscu. W niektórych lokalizacjach drewno będzie przygotowane, a w innych będziesz musiał przywieźć własne lub kupić je od leśniczego. Zakazane jest zbieranie drewna i chrustu na własną rękę.