PoradyChcesz zbudować płot, a sąsiad robi problemy? Oto co mówią przepisy

Chcesz zbudować płot, a sąsiad robi problemy? Oto co mówią przepisy

Stosunki sąsiedzkie nie zawsze są usłane różami. Zdarza się, że chcesz postawić płot, a właściciel sąsiedniej działki staje okoniem. Co robić w takiej sytuacji? Czy można postawić płot bez zgody sąsiada? Wyjaśniamy, co na ten temat mówią przepisy.

Czy można postawić płot bez zgody sąsiada? Fot. Freepik
Czy można postawić płot bez zgody sąsiada? Fot. Freepik

21.07.2023 19:27

Ogrodzenie działki to duża inwestycja, dlatego dobrze jest podzielić koszty z sąsiadami. W takim przypadku koszty części wspólnych są dzielone na połowę. Jeśli twój teren jest z 3 stron otoczony innymi działkami, a dogadasz się z każdym z sąsiadów, całość zapłacisz tylko za tę część ogrodzenia, która graniczy z drogą. To spora oszczędność. Niestety, nie wszyscy sąsiedzi zgadzają się na stosowanie takich rozwiązań. Wyjaśniamy, co możesz zrobić w takiej sytuacji.

Czy można postawić płot bez zgody sąsiada?

Przepisy nie zabraniają stawiania płotu bez zgody właściciela sąsiedniej działki. Taka inwestycja musi jednak spełniać kilka warunków. Przede wszystkim ogrodzenie musi znajdować się w całości na twoim terenie. Nie może nawet na milimetr wchodzić na działkę sąsiada. W przeciwnym wypadku będzie on mógł domagać się rozebrania płotu. Aby uniknąć takiej sytuacji, powinieneś skorzystać z usług geodety, który wytyczy granice terenu, na którym powinna stać osłona. Poza tym musisz liczyć się z tym, że to ty poniesiesz całkowity koszt budowy ogrodzenia oraz jego utrzymania. Nie możesz w przyszłości liczyć na to, że sąsiad będzie partycypował w konserwacji, naprawach itp.

Czy można postawić płot bez zgody sąsiada? Fot. Freepik
Czy można postawić płot bez zgody sąsiada? Fot. Freepik

Czy do budowy ogrodzenia są potrzebne inne zgody?

Wiesz już, czy można postawić płot bez zgody sąsiada. Musisz jednak wiedzieć, że jego ewentualna zgoda nie jest jedyną, o jaką powinieneś się zatroszczyć, gdy planujesz budowę. Ważne jest również to, by inwestycja była przeprowadzona zgodnie z przepisami.

  • Nie wolno umieszczać ostrych elementów (np. drutu kolczastego) na ogrodzeniach, które mają mniej niż 1,8 m wysokości.
  • Nie musisz występować o zezwolenie na budowę ogrodzenia, jeśli ma ono mniej niż 2,2 m wysokości i nie graniczy z drogą gminną lub powiatową.
  • Jeśli twój płot ma być wyższy lub działka graniczy z drogą gminną czy powiatową, powinieneś wystąpić o zezwolenie do starostwa powiatowego lub urzędu miasta na prawach powiatu przynajmniej 21 dni przed rozpoczęciem prac.
  • Zezwolenie może być wymagane również w przypadku, gdy ogrodzenie ma formę muru oporowego, który będzie podtrzymywał teren przed osuwaniem się.
  • Jeśli planujesz budowę ogrodzenia na działce lub przy budynku wpisanym do rejestru zabytków, musisz najpierw uzyskać pozwolenie konserwatora zabytków.