PoradyMajtki to najgorszy strój do spania! Lekarze śmiało zabierają głos w tej sprawie

Majtki to najgorszy strój do spania! Lekarze śmiało zabierają głos w tej sprawie

Czy spać w majtkach? Fot. Freepik
Czy spać w majtkach? Fot. Freepik
29.06.2023 17:13

Wbrew pozorom pytanie: "Czy powinno się spać w majtkach?" nie jest wcale tak błahe, jak mogłoby się wydawać. To, jaki strój wybieramy na noc, może mieć ogromny wpływ na nasze zdrowie. Lekarze nie mają co do tego wątpliwości.

Temat doboru nocnego stroju może wydawać się mało istotny, ale wcale tak nie jest. Lekarze, szczególnie ginekolodzy, niepokoją się trendem, zgodnie z którym coraz więcej osób zakłada do spania obcisłą bieliznę. Wyjaśniamy, czy powinno się spać w majtkach i jakie mogą być konsekwencje tej decyzji.

Czy powinno się spać w majtkach?

Choć nie ma żadnych opracowań naukowych na ten temat, lekarze zgodnie twierdzą, że nie powinno się spać w majtkach. Tymczasem są one powszechnie wybierane jako nocny strój zarówno przez kobiety, jak i mężczyzn. Wiele kobiet martwi się pojawianiem się śluzu z pochwy, dlatego dodatkowo zakładają na noc wkładki higieniczne. Zdaniem ginekologów to najgorsze, co można zrobić. W ten sposób problem tylko się pogłębia. O wiele lepsze efekty daje nocne "wietrzenie" okolic intymnych. Również w przypadku panów obcisłe majtki mogą niekorzystnie wpłynąć na funkcjonowanie organizmu, a szczególnie na płodność.

Czy powinno się spać w majtkach? Fot. Freepik
Czy powinno się spać w majtkach? Fot. Freepik

Dlaczego lepiej nie spać w majtkach?

Ginekolodzy podkreślają, że kobiece genitalia są podrażniane przez bieliznę praną w detergentach, koronki, kosmetyki do higieny intymnej, a także depilację. Warto chociaż w nocy pozwolić im odpocząć od tych wszystkich bodźców. Poza tym, jak już wspomnieliśmy, spanie w majtkach może spowodować nasilone wydzielanie śluzu. W efekcie może nawet dojść do infekcji intymnej. Kiedy zapewnisz okolicom intymnym swobodny dopływ powietrza, produkcja śluzu spadnie, a drożdże i bakterie nie będą się namnażać tak szybko jak w przypadku spania w majtkach.  Spanie w obcisłych majtkach może być szkodliwe również dla mężczyzn. Ciasno przylegający materiał podnosi temperaturę ich genitaliów, a to wpływa niekorzystnie na produkcję nasienia. Dla własnego zdrowia lepiej więc nie spać w majtkach.

Czy lepiej spać w majtkach, czy bez? Fot. Freepik
Czy lepiej spać w majtkach, czy bez? Fot. Freepik

Co zakładać do snu zamiast majtek?

Lekarze nie widzą żadnych przeciwwskazań, by spać nago. Jeśli tego nie lubisz, załóż bawełnianą koszulę nocną lub luźną piżamę z przewiewnego materiału. Dla panów zalecane są luźne szorty piżamowe lub bokserki.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także