PoradyCzy wiesz, do czego służy pętelka z tyłu buta? Odpowiedź może cię zdziwić

Czy wiesz, do czego służy pętelka z tyłu buta? Odpowiedź może cię zdziwić

Do czego służy pętelka na butach?
Do czego służy pętelka na butach?
Źródło zdjęć: © Genialne
15.12.2023 14:57, aktualizacja: 16.12.2023 10:13

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się nad małą pętelką, która jest umieszczona na tylnej części buta, w okolicach pięty? Może wydawać się, że jest to tylko ozdobny element, który nie ma żadnej praktycznej funkcji — nic bardziej mylnego. Ta niewielka pętelka ma swoje konkretne zastosowanie.

Często zdarza się, że detale, które na pierwszy rzut oka wydają się nieistotne, w rzeczywistości mają duże znaczenie. Może to być trudne do zrozumienia, zwłaszcza jeśli nie jesteśmy świadomi ich prawdziwego celu. Ta zasada jest szczególnie prawdziwa w świecie mody, gdzie detale odgrywają kluczową rolę nie tylko w kwestii estetyki, ale także funkcjonalności.

Czy wiesz, że mała kokardka umieszczona z przodu majtek kiedyś pomagała kobietom zidentyfikować, która strona jest przodem? Oczywiście, mówimy tutaj o czasach, kiedy nie było jeszcze elektryczności, a kobiety musiały ubierać się w kompletnej ciemności. Dzisiaj, te kokardki stanowią uroczą ozdobę bielizny. A co z butami? Dlaczego niektóre modele mają pętelkę tuż nad piętą? Odpowiedź może cię zdziwić.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Pętelka z tyłu butów nie jest ozdobą

Ale co z małymi pętelkami, które znajdują się na butach (zwłaszcza na obuwiu sportowym, ale także na botkach czy traperach) w okolicach pięt? Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, dlaczego są tam umieszczone? Otóż nie znalazły się tam przypadkowo. Okazuje się, że mają one swoje konkretne zastosowanie, a nawet więcej niż jedno.

Umieszczono je tam nie bez powodu. Pętelka ułatwi ci włożenie obuwia. Jak to zrobić? Wystarczy, że pociągniesz za pętelkę, a twoja stopa znacznie łatwiej wsunie się do buta. Dodatkowo, jeśli dany model obuwia jest nieco za duży lub czujesz się w nim niepewnie, możesz przewiązać sznurówki przez te pętelki. Dzięki temu twoje nogi będą stabilniejsze i na pewno "nie wyskoczą" z butów.

Zawieś tak buty. Nie stracą swojego kształtu

Ten mały detal ma także służyć łatwemu przenoszeniu butów z miejsca na miejsce, szczególnie jeśli są brudne. Co więcej, po wypraniu takiego obuwia możesz je wysuszyć, zaczepiając klamerkę do pętelki i wieszając je. Wysuszone w taki sposób, nie stracą swojego pierwotnego kształtu.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także