InspiracjeModaNie ślizgam się po chodniku. Genialny patent na pierwszy śnieg

Nie ślizgam się po chodniku. Genialny patent na pierwszy śnieg

Odpowiednie buty na zimę
Odpowiednie buty na zimę
Źródło zdjęć: © Freepik | EugenePetrunin

18.11.2023 10:40

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Za oknem widać już pierwszy śnieg, a więc pora wyciągnąć buty zimowe. Z czasem ich podeszwy zaczynają się ścierać, co może powodować problemy z przyczepnością. Jeśli wejdziemy na śliski, oblodzony chodnik, może się to skończyć małym wypadkiem. Aby do tego nie doszło, należy odpowiednio zabezpieczyć obuwie.

Zimową porą bardzo łatwo o wypadek. Pod cieniutką warstwą śniegu kryje się lód, który potrafi być bardzo zdradziecki. Płaskie podeszwy nie mają odpowiedniej przyczepności, przez co ciężko nam utrzymać równowagę. Jeśli nie chcesz wymieniać swoich ulubionych butów na nowe, koniecznie przerób podeszwę. Wystarczy dokleić pewien element. Co ciekawe, sposób działa również na inne buty z płaską podeszwą.

Co zrobić, by buty się nie ślizgały?

Zimowa pora to czas, gdy trzeba zaopatrzyć się w porządne, ciepłe buty. Noszenie sneakersów i szpilek to nie najlepszy wybór, nie tylko ze względu na niską temperaturę za oknem. Takie buty mają nieodpowiednie podeszwy, które mogą być powodem nieszczęśliwego wypadku. Botki dla kobiet również nie są odpowiednio wyprofilowane, lecz w tym wypadku można je nieco przerobić, by nie stwarzały zagrożenia zimą.

Pierwszy sposób na przygotowanie podeszwy to zaklejenie jej tkaninowym plastrem opatrunkowym. Wystarczy przykleić na podeszwie dwa plastry na kształt znaku "X". Ten sposób ma jedną zasadniczą wadę — jest nietrwały. Najlepiej używać go doraźnie, gdy pogoda za oknem jest sucha i mroźna. W deszczowe dni opatrunek bardzo szybko zacznie się odklejać.

Plastry przyklejone na podeszwę buta
Plastry przyklejone na podeszwę buta© Genialne

Kolejny trik to wykorzystanie sylikonu. Na podeszwie robimy kilka wypustek i zostawiamy je do wyschnięcia. Będą działać jak skarpetki antypoślizgowe. W tym przypadku sposób jest znacznie trwalszy i można go stosować na dni, kiedy pogoda staje się bardziej deszczowa.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jak zabezpieczyć buty do tańca?

Buty na obcasie rzadko kiedy mają odpowiednią, antypoślizgową podeszwę. Lakierowany parkiet w połączeniu z płaską powierzchnią buta to prosta droga do wywinięcia orła podczas tańca. Właśnie dlatego takie buty również potrzebują odpowiedniego zabezpieczenia. Możesz wykorzystać powyższe sposoby lub zadziałać nieco mechanicznie. Wystarczy, że potrzesz podeszwę papierem ściernym, a następnie popryskasz ją lakierem do włosów. Ten sposób jest wykorzystywany przez kobiety od lat.

Szewc zabezpiecza podeszwę buta
Szewc zabezpiecza podeszwę buta© Freepik | Master1305

Jeśli żaden z tych trików cię nie zadowala, wybierz się do szewca, który za małą opłatą będzie w stanie założyć odpowiednie gumki antypoślizgowe. Ponadto poproś o wymianę fleków na gumowe, które będą miały o wiele lepszą przyczepność.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także