PoradyDomowe trikiNie przepłacam za sklepowy impregnat. Mam lepszy w kuchennej szafce

Nie przepłacam za sklepowy impregnat. Mam lepszy w kuchennej szafce

Domowy impregnat do butów.
Domowy impregnat do butów.
Źródło zdjęć: © Freepik | Freepik
12.12.2023 10:45, aktualizacja: 12.12.2023 12:47

Temperatura wzrosła o kilka stopni, a po śniegu został już tylko ślad. Roztopy to nic przyjemnego, zwłaszcza dla butów, które często po spacerze są mokre. Jak uchronić obuwie przed przemakaniem? Przygotuj domowy impregnat, który kosztuje grosze.

Przemoczone buty to nic przyjemnego — zwłaszcza wtedy, kiedy nie mamy drugiej pary na zmianę. Trzeba je jak najszybciej wysuszyć. W innym wypadku mogą zacząć gnić, a jak wiadomo, takie obuwie nadaje się już tylko do wyrzucenia. Można tego uniknąć, stosując impregnaty do obuwia.

W sklepach obuwniczych znajdziesz mnóstwo preparatów zabezpieczających powierzchnię butów. Niestety, to duży wydatek, bowiem cena zaczyna się od 20 złotych w górę. Jest jeszcze jedno rozwiązanie — to domowy impregnat do butów. Kosztuje grosze, a działa niczym profesjonalny preparat. Wyjaśniamy, jak go przygotować.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jak impregnować buty?

"Może impregnat do obuwia?" - to pytanie pojawia się za każdym razem, kiedy kupujemy nową parę butów. Odpowiedź najczęściej brzmi "nie". To błąd, który potem może nas sporo kosztować. Słońce, deszcz, śnieg, nagła zmiana temperatury — to wszystko odbija się na materiale, sprawiając, że obuwie szybciej się niszczy. Można temu zapobiec, regularnie impregnując buty.

Jak poprawnie impregnować buty? Przed aplikacją jakiegokolwiek impregnatu, dokładnie wyczyść obuwie. Przetrzyj je miękką, wilgotną ścierką z mikrofibry, nie zapominając o cholewce czy szwach. Kiedy materiał całkowicie wyschnie, zabierz się za impregnowanie. Trzymaj się zaleceń producenta i postaraj się pokryć obuwie jak najcieńszą warstwą preparatu.

Domowy impregnat do obuwia. Wszystkie potrzebne składniki masz już w domu

Nie chcesz wydawać pieniędzy za impregnat? Przygotuj domowy preparat, który zabezpieczy buty przed przemakaniem. Potrzebujesz dwóch rzeczy — mleka i... surowego ziemniaka. Zarówno mleko jak i ziemniak zabezpieczy powierzchnię obuwia przed nadmiernym przemakaniem, a także przed niszczeniem na skutek kontaktu z solą czy piaskiem. Jak przygotować taki impregnat? Zanurz czystą i miękką szmatę w zimnym mleku, a następnie przetrzyj nią czyste buty. Ziemniaka przekrój na pół i natrzyj nim powierzchnię.

Nie chcesz nacierać butów mlekiem? Sięgnij po wazelinę. Kupisz ją w każdej aptece i wydasz nie więcej niż 5 złotych. Wazelina zabezpieczy powierzchnię przed wodą i mrozem. Produkt można stosować do zabezpieczenia butów ze skóry, a także z materiałów skóropodobnych.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także