Zmieszaj 2 składniki, odczekaj i wlej do doniczki. Zamiokulkas wypuści gąszcz nowych liści
Zamiokulkas to wdzięczna roślina doniczkowa, która jest popularną ozdobą domowych parapetów. Nie jest skomplikowana, jeśli chodzi o uprawę. Mimo to trzeba jej zapewnić określone warunki umożliwiające prawidłowy wzrost — również w zakresie odżywiania. Podpowiadamy, czym nawozić zamiokulkasa, aby kwitł jak szalony!
10.08.2023 14:07
Zadbany i pieczołowicie pielęgnowany zamiokulkas to wspaniała dekoracja, która cieszy oczy. Może się zdarzyć, że roślina nie będzie wypuszczała nowych pędów mimo zapewnienia jej warunków do wzrostu. Oto co zrobić, aby odżywić zamiokulkasa i aktywować do kwitnienia.
Czym nawozić zamiokulkasa?
Poza zapewnieniem roślinie odpowiedniego podłożai stanowiska, należy też skupić się na podlewaniu i odżywianiu. Główna zasada w przypadku każdej rośliny to nieprzelewanie! Jeśli to zrobisz, niestety korzeń zacznie gnić, a liście żółknąć i kwiat może być nie do odratowania. Pamiętaj więc, że zamiokulkasa podlewa się dopiero w momencie, kiedy wierzchnia warstwa podłoża zupełnie przeschnie. Nie jest to roślina, która potrzebuje dużego nawodnienia, dlatego nie musisz się martwić częstym dostarczaniem wody. Ważna jest też dobra odżywka, która dostarczy zamiokulkasowi wszystkiego, co niezbędne do wzrostu. Musi wzmacniać jego korzenie. Rozpoznasz dobry nawóz po tym, że liście kwiatu stają się intensywnie zielone. Zapomnij o sklepowych specyfikach! Mamy dla ciebie aż trzy przepisy na domowy i naturalny nawóz do zamiokulkasa. Większość z nich zrobisz w dosłownie kilka minut!
Przepis na domową odżywkę
Musisz wiedzieć, że zamiokulkas jest bardzo wrażliwy na jałowienie gleby. Regularne nawożenie jest więc priorytetem, jeśli chcesz utrzymać go w dobrej kondycji. Pamiętaj też, że odżywki nie stosuje się w okresie jesienno-zimowym, a jedynie wiosenno-letnim. Domowy nawóz do zamiokulkasa zrobisz prosto, tanio, a rezultat po jego zastosowaniu mocno cię zaskoczy. Oto nasze przepisy:
- nawóz z pokrzywy
2 saszetki pokrzywy zalej gorącą wodą, a potem odstaw miskę, aby napar sam się przyrządził. Nawozem podlewaj zamiokulkasa mniej więcej raz na 2-3 tygodnie.
- nawóz z jabłek
Do zrobienia tej odżywki użyj resztek jabłek — również ogryzków. Najpierw jednak wysusz je w piekarniku, ale możesz też zostawić je w misce, by wyschły na słońcu. Wysuszone jabłka zmiel w blenderze, a proszek, który powstał, rozsyp w doniczce zamiokulkasa i wymieszaj z ziemią.
- nawóz z soczewicy
Do przygotowania tej odżywki potrzebujesz 3 łyżek soczewicy oraz 1 litra przegotowanej wody. Zmieszaj je z sobą i odczekaj minimum 4 godziny, by składniki odżywcze przeniknęły do wody. Potem trzeba mieszankę odcedzić, a płynem, który został, podlać roślinę.
Te nawozy są pełne dobra płynącego z natury, a przede wszystkim ekologiczne, bo pozostają zgodne z ideą zero waste, czyli nie marnuj. Stosując je, nie tylko wzmocnisz swoją roślinę, ale też sporo zaoszczędzisz!