PoradyDodaję do wody i podlewam skrzydłokwiat. Pięknie kwitnie przez cały rok

Dodaję do wody i podlewam skrzydłokwiat. Pięknie kwitnie przez cały rok

Czym podlewać skrzydłokwiat? Fot. Freepik
Czym podlewać skrzydłokwiat? Fot. Freepik
07.08.2023 18:50

Nie tylko pięknie wygląda, ale dodatkowo oczyszcza powietrze z toksyn. Podpowiadamy, czym podlewać skrzydłokwiat, by prawidłowo się rozwijał, był odporny na choroby i wypuszczał mnóstwo pięknych kwiatów. Domową odżywkę zrobisz z pewnego kuchennego produktu.

Skrzydłokwiat zachwyca bujnymi liśćmi i białymi kwiatami przypominającymi skrzydła. Roślina ta pięknie pachnie, a także usuwa z powietrza toksyczne substancje lotne. Warto więc mieć ją w domu i odpowiednio o nią dbać. Jeśli zastanawiasz się, jaka odżywka będzie najlepsza dla skrzydłokwiatu, mamy dla ciebie idealne rozwiązanie. Wystarczy sięgnąć po 1 produkt spożywczy.

Jak uprawiać skrzydłokwiat?

Dobra wiadomość jest taka, że skrzydłokwiat nie jest trudny w uprawie, a jeśli zapewnisz mu odpowiednie warunki, może kwitnąć nawet przez cały rok. Roślina potrzebuje wysokiej wilgotności powietrza, dlatego powinieneś ją często zraszać. Ustaw ją na słonecznym stanowisku, ale nie bezpośrednio na słońcu. Przesadzaj kwiat co roku na wiosnę. Stosuj ziemię kwaśną, żyzną, luźną, próchniczą i przepuszczalną. Na dnie doniczki układaj cienką warstwę drenażu, by woda nie zalegała w strefie rozwoju korzeni. Latem podlewaj skrzydłokwiat 2-3 razy w tygodniu wodą przegotowaną i odstaną. Zimą ogranicz nawadnianie. Dbaj też o odpowiednie odżywianie rośliny. Doskonale sprawdzi się domowy nawóz według prostego przepisu, który prezentujemy w dalszej części artykułu.

Czym podlewać skrzydłokwiat? Fot. Freepik
Czym podlewać skrzydłokwiat? Fot. Freepik

Dlaczego skrzydłokwiat marnieje?

Jak wspomnieliśmy, skrzydłokwiat nie jest rośliną o dużych wymaganiach, ale trzeba o nią odpowiednio dbać. W przeciwnym razie zaczyna marnieć (liście żółkną, kwiatów jest mało). Jeśli widzisz, że kondycja rośliny jest kiepska, może to wynikać z jakiegoś błędu w uprawie. Do najpowszechniejszych należą: zbyt suche powietrze w pomieszczeniu, zbyt obfite podlewanie, podlewanie twardą wodą lub zbyt duża ekspozycja na słońce. Kiepski stan skrzydłokwiatu może być również efektem wystąpienia choroby grzybowej. Aby kwiat był zawsze piękny, a do tego odporny na choroby, warto zastosować odpowiednią odżywkę i regularnie go nią podlewać.

Czym podlewać skrzydłokwiat? Fot. Freepik
Czym podlewać skrzydłokwiat? Fot. Freepik

Czym podlewać skrzydłokwiat?

Najlepszym domowym nawozem dla skrzydłokwiatu jest odżywka z drożdży. Zawiera ona potas, fosfor oraz magnez. Składniki te wzmacniają korzenie i sprawiają, że roślina lepiej pobiera wodę. Pozytywnie wpływają również na jej wzrost. Przygotowanie odżywki jest bardzo łatwe:

  • 1 kostkę świeżych drożdży rozpuść w 5 l ciepłej, ale nie gorącej wody.
  • Odstaw mieszankę na 60 minut.
  • Po upływie wyznaczonego czasu podlej skrzydłokwiat i inne rośliny. Musisz zużyć od razu cały nawóz. Mieszanka nie nadaje się do przechowywania na później.
  • Stosuj nawóz co 2 tygodnie. Szybko przekonasz się, że skrzydłokwiat i inne podlewane drożdżami rośliny wyglądają zdrowiej i lepiej rosną.
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także