PoradyLajfhakiDajesz buziaki swojemu pupilowi? Eksperci łapią się za głowę i wyjaśniają

Dajesz buziaki swojemu pupilowi? Eksperci łapią się za głowę i wyjaśniają

czy można całować psa lub kota, fot. Getty Images
czy można całować psa lub kota, fot. Getty Images
11.09.2023 08:33

Eksperci postanowili udzielić odpowiedzi na kontrowersyjne pytanie — czy można całować psa lub kota? Zdania na ten temat są podzielone, gdyż jedni uważają to za całkiem normalne, podczas gdy inni wzdrygają się na samą myśl o całusie.

Właściciele pupili często dają buziaki swoim futrzastym przyjaciołom. Osoby patrzące z boku mogą reagować na to w różny sposób. Jednych to brzydzi, inni uważają to za głupie, podczas gdy reszta robi dokładnie to sam w swoim domu. Można dawać buziaki zwierzętom czy lepiej się od tego powstrzymać?

Całowanie zwierząt, czyli forma okazywania uczuć

Puchate zwierzaki są niczym przytulanki, a emocjonalni właściciele chcą im okazać jak najwięcej miłości. Ludzie odbierają pocałunki jako coś miłego i dobrego, natomiast zwierzęta nie do końca wiedzą, jak traktować taki gest. Zazwyczaj jest to dla nich neutralne, lecz może się zdarzyć, że pupil nie będzie zadowolony z takiej czułości. Koty nie są zbyt ukontentowane, gdy człowiek przebywa zbyt blisko ich pyszczka, więc jeśli już koniecznie chcesz dać mu buziaka, omijaj głowę. Jeśli widzisz, że mruczek się wyrywa, nie rób niczego na siłę, bo sprawisz mu jedynie dyskomfort. Pies jest nieco bardziej otwarty na czułości i jeśli ufa swojemu właścicielowi, to chętnie przyjmuje czułe gesty. Nie jest to jednak reguła i w każdym przypadku należy dobierać pieszczoty do charakteru psa. Czasami buziaki mogą być naruszeniem przestrzeni osobistej i czynnikiem, który wywołuje stres. W takich sytuacjach ciałem zwierzęcia kieruje instynkt i może się to skończyć źle dla obu stron.

Obraz

Czy można całować psa lub kota?

Czy można całować psa lub kota? fot. Freepik
Czy można całować psa lub kota? fot. Freepik
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także