Już niedługo możesz nie zobaczyć daty ważności na opakowaniach. Tego chce UE
Wyrzucasz produkty, którym upłynęła data ważności podana na opakowaniu? Możliwe, że pozbywasz się pełnowartościowych i nadających się do spożycia rzeczy, a więc przykładasz rękę do marnowania żywności. Wyjaśniamy, jak prawidłowo interpretować daty ważności.
24.06.2023 19:19
Na świecie wyrzuca się ok. 1/3 jedzenia. To ogromna ilość! Spora w tym wina dat ważności podawanych na opakowaniach, a raczej ich nieprawidłowej interpretacji. To, że upłynął termin podany na etykiecie, wcale nie oznacza, że produkt nadaje się do wyrzucenia. Oto co musisz wiedzieć o datach ważności, by nie marnować żywności.
Dlaczego zaczęto podawać daty ważności na opakowaniach?
Daty na produktach spożywczych zaczęły pojawiać się już w połowie XX wieku. Pierwotnie nie miały służyć konsumentom, ale sprzedawcom. Chodziło o to, by łatwiej było zorganizować pracę magazynów i w pierwszej kolejności wystawiać na sklepowe półki towary wyprodukowane wcześniej. Oczywiście konsumenci szybko zaczęli korzystać z dat na opakowaniach, by wybierać świeższą żywność. W miarę upływu czasu daty zaczęto nadrukowywać na wszystkich produktach spożywczych, by wskazać orientacyjny termin, po którym zaczną tracić swoje właściwości.
Co oznacza data ważności podana na opakowaniach?
Podkreślmy, data na opakowaniu wskazuje orientacyjny termin, po którym dany produkt zaczyna tracić swoje właściwości. Zwrócił na to uwagę TikToker o nicku @tuman_kurzu. W swoim filmie podkreśla on, że data na opakowaniu wcale nie oznacza, że po upływie wskazanego terminu, produkt stanie się trujący czy niezdatny do spożycia. Oczywiście może się tak stać np. w przypadku nabiału czy mięsa (oznaczanych zwrotem "należy spożyć do…"), ale w przypadku produktów sypkich, takich jak makarony, kasze czy mąka (i innych ze zwrotem "należy spożyć przed") raczej nie ma takiego ryzyka. Oznacza to, że nawet jeśli upłynęła już data ważności podana na opakowaniu, nie musisz wyrzucać produktu. Odpakuj go i sprawdź, czy nie jest zepsuty. Jeśli dziwnie pachnie, zmienił kolor lub wykazuje inne "podejrzane" cechy, musisz się go pozbyć. Jeżeli jego wygląd i zapach nie budzą żadnych wątpliwości, możesz spokojnie go zjeść.
Data ważności na opakowaniu nie będzie podawana?
O tym, że daty ważności nie mają tak wielkiego znaczenia, jakie przypisują im niektórzy konsumenci, najlepiej świadczy fakt, że niebawem mogą zniknąć z części produktów. Komisja Europejska chce w ten sposób zapobiec marnowaniu żywności. Od jakiegoś czasu trwają prace nad przepisami, które zmienią podejście do oznaczania daty ważności na opakowaniach. Mogą one całkowicie zniknąć z produktów o dużej trwałości (np. wspomnianych makaronów, kasz itp.). Rozważane jest również wprowadzenie specjalnego oznaczenia, które wyraźnie podkreślałoby fakt, że dany produkt może być dobry dłużej, niż wskazuje data ważności.