PoradyLajfhakiWłaśnie takie podejście do depilacji miejsc intymnych mają ginekolodzy. Są jednogłośni

Właśnie takie podejście do depilacji miejsc intymnych mają ginekolodzy. Są jednogłośni

depilacja miejsc intymnych, fot. Freepik
depilacja miejsc intymnych, fot. Freepik
15.07.2023 14:02

Dla wielu kobiet owłosienie jest wstydliwym tematem. Warto pamiętać, że to całkowicie normalne i nie stanowi powodu do wstydu. Sprawdź, co o depilacji miejsc intymnych uważa ginekolog.

Kwestia pozbywania się włosów jest bardzo indywidualna. Zazwyczaj większość kobiet decyduje się na depilację, a pozostałe wolą nie robić nic. Jednak czy pozbywanie się włosków z miejsc intymnych to zawsze dobre rozwiązanie? Lekarze mają swoje zdanie.

Czy depilacja miejsc intymnych jest zawsze wskazana?

Specjalista ginekolog dr Jen Gunter dostrzega w depilacji poważne zagrożenie dla stref intymnych. Według niej zabieg ten powoduje mikroskopijne urazy, które mogą być bardzo łatwo podatne na infekcję. Zachęca swoje pacjentki do zaprzestania pozbywania się włosów i powrotu do naturalności. Na dodatek podkreśla, że owłosienie w miejscach intymnych nie przeszkadza lekarzowi w badaniu. Warto dodać, że organizm człowieka jest doskonale przemyślany, a włosy w miejscach intymnych rosną nie przez przypadek. Pełnią bowiem bardzo ważną funkcję, czyli ochraniają skórę przed czynnikami zewnętrznymi. Depilacja, czyli wyrywanie w kierunku przeciwnym do wzrostu włosa, może powodować wrastanie nowych włosków w skórę. Jest to o wiele bardziej bolesne oraz trudniejsze w pozbyciu się niż "normalne" owłosienie. Dodatkowo regularne pozbywanie się włosów może źle wpływać na życie intymne, ze względu na zakończenia nerwowe włosków.

Beautician with a white jar of wax sugaring before hair removal at the spa
Beautician with a white jar of wax sugaring before hair removal at the spa

Depilować czy nie depilować?

Pozostali specjaliści również zabrali głos w dyskusji, w której zgadzają się z dr Gunter. Na łamach "The Sun" inna ginekolożka, dr Eva Melegh, stwierdziła, że pozbywanie się włosów za pomocą wosku może przynieść więcej szkody niż pożytku. Jednocześnie podkreśliła, jak bardzo ta kobieca strefa jest delikatna i wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Nieprawidłowe zabiegi depilacyjne mogą doprowadzić do wysypki, a nawet drożdżycy. Na dodatek, jak możemy przeczytać w artykule w serwisie WP Kobieta:

" w trakcie depilacji czy golenia skóra w okolicach intymnych staje się bardziej sucha. Włosy łonowe zatrzymują bowiem wilgoć, co prowadzi do właściwego nawilżenia. Z tego też względu, jeżeli decydujemy się na wymienione zabiegi, musimy pamiętać o prawidłowym nawilżeniu skóry i zaopatrzyć się w bezzapachowy balsam lub krem".
Woman health. Female model holding card near stomach. Young adult girl with paper sign or symbol of smile isolated on gray studio background. Cut out part of body. Medical problem and solution.
Woman health. Female model holding card near stomach. Young adult girl with paper sign or symbol of smile isolated on gray studio background. Cut out part of body. Medical problem and solution.
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także