PoradyLajfhakiOto jak rozpoznać 8 różnych ukąszeń owadów po zostawionych śladach

Oto jak rozpoznać 8 różnych ukąszeń owadów po zostawionych śladach

jak rozpoznać ukąszenia owadów fot. genialne.pl
jak rozpoznać ukąszenia owadów fot. genialne.pl
24.06.2023 19:13

Na owady możemy natknąć się dosłownie wszędzie. Są naturalnym elementem naszego ekosystemu, chociaż nieco uciążliwym. Odpoczywając w ciepłe dni na łonie natury, nietrudno o ugryzienie. Dowiedz się, jak rozpoznać ukąszenia owadów i jak na nie reagować.

Nie tylko komary i kleszcze są dla nas zagrożeniem i mogą nas ukąsić. Jest masa innych owadów, które również mogą to zrobić. Ważne jest, aby odpowiednio rozpoznać ich ugryzienie i nie pomylić właśnie z ukąszeniem komara. Wyjaśniamy, jak rozróżnić 8 najpopularniejszych śladów ugryzień.

Jak rozpoznać ukąszenia owadów?

Owady na naszym ciele po ukąszeniu zostawiają różne ślady. Najczęściej w postaci czerwonych plam, które łatwo jest pomylić z ugryzieniem komara. Ich rozpoznanie jest bardzo ważne, aby odpowiednio zareagować. Ponieważ zbagatelizowanie tego może mieć przykre skutki zdrowotne. Oto 7 najczęstszych śladów ugryzień owadów, które możemy rozpoznać na naszym ciele.

Jak pozbyć się komarów? Fot. Getty Images
Jak pozbyć się komarów? Fot. Getty Images

Lista 8 najczęstszych ugryzień owadów

Poniżej przedstawiamy najczęściej występujące na ciele oznaki ugryzienia owadów. Teraz już nigdy nie pomylisz ich z żadnym innym i będziesz wiedział, co robić, aby zniwelować ich działanie.

1.Ukąszenie komara

Jak wygląda: Są to swędzące guzki z charakterystyczną kropką na środku. Są twarde i czerwone i pojawiaj się niedługo po ugryzieniu. Mają wielkość jagody i okrągły kształt.

Co robić:

- Nie drap miejsca ugryzienia, aby nie doprowadzić do infekcji.

- Ukąszenie umyj wodą z mydłem i jeśli jest to możliwe, przyłóż zimny okład.

- Alternatywnie zastosuj aloes, sodę oczyszczoną lub weź chłodną kąpiel bez mydła.

Te sposoby złagodzą ukąszenia.

UWAGA: Jeśli wystąpią te objawy: bóle głowy, wysoka temperatura, dreszcze lub inne nietypowe wysypki - skonsultuj się z lekarzem.

Insect bites on child's neck. Close up.
Insect bites on child's neck. Close up.

2. Ukąszenie kleszcza

Jak wygląda: Poznasz po tym, że przyczepiony jest do niego kleszcz, a kiedy odpadnie, pozostawia po sobie czerwone kółko. Jest to rumień, który może się przemieścić. Może też być oznaką zarażenia boreliozą, ale nie u każdego się pojawia.

Co robić:

- Jeśli kleszcz nadal jest przyczepiony do skóry, usuń go za pomocą pęsety - zrób to jak najbliżej skóry. Podważ i pociągnij prosto w górę.

- Gdy kleszcz zniknie, zdezynfekuj obszar ukąszenia lub przemyj wodą z mydłem.

- Po wyciągnięciu kleszcza, utop go w wodzie lub alkoholu, a następnie umieść w szczelnym pojemniku i wyrzuć.

UWAGA: Niektóre kleszcze mogą przenosić boreliozę. Pierwszym objawem tej choroby jest wysypka, która może pojawić się nawet miesiąc po ukąszeniu. Innym objawem jest gorączka, bóle mięśni i stawów oraz nieregularne bicie serca. Jeśli zauważysz te objawy, od razu idź do lekarza.

Tick "u200b"u200bis on an arm with a red sore
Tick "u200b"u200bis on an arm with a red sore

3. Ukąszenie pchły

Jak wygląda: Ukąszenia po pchłach najczęściej pojawiają się grupowo, po 3 - 4 ugryzienia przeważnie w dolnej części ciała - wokół stóp, kostek lub całych nóg. Są one niewielkie i przypominają czerwone plamki z aureolą. Z reguły są bolesne i wyjątkowo swędzące.

Co robić:

- Zastosuj środek antyseptyczny, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się infekcji i uniknąć rozdrapania ugryzień.

- Zastosuj lód lub zimną wodę, aby uniknąć obrzęków i stanów zapalnych.

- Użyj kremu lub balsamu. Jeśli nie działają, wypróbuj doustny lek przeciwhistaminowy.

UWAGA: Jeśli poczujesz nudności, trudności w oddychaniu, ból w klatce piersiowej, obrzęk warg lub twarzy, natychmiast udaj się do lekarza.

Bites of insect on male body. Bed bugs or flea.
Bites of insect on male body. Bed bugs or flea.

4. Ugryzienie mrówki

Jak wygląda: Małe, czerwone plamki, które powodują gorące, wręcz ogniste uczucie na skórze. Dzień lub 2 dni później na dotkniętych obszarach tworzą się białe krosty, które bardzo swędzą i z czasem mogą przerodzić się w blizny.

Co robić:

- Umyj ugryzienie mydłem i wodą, przykryj go bandażem i nałóż lód, aby zmniejszyć ból.

- Ukąszenia mrówek nie wymagają specjalnego leczenia. Mogą przez kilka dni swędzieć, ale powinny całkowicie zniknąć w ciągu tygodnia.

- Aby złagodzić dyskomfort po ugryzieniu, użyj zimnych okładów, leków przeciwbólowych i przeciwhistaminowych.

UWAGA: Jeśli zauważysz, że w ciągu doby do dwóch po ukąszeniu, nadal ono puchnie lub rośnie, może to oznaczać wtórną infekcję. Inne objawy to: trudności w oddychaniu, obrzęk gardła i zawroty głowy to zdecydowanie objawy, które powinny dać Ci znak, że należy wybrać się do lekarza.

Red Ant bite on a seniors hand near her fingers.RM.  rrClick here to view my other Medical images  a.m.
Red Ant bite on a seniors hand near her fingers.RM. rrClick here to view my other Medical images a.m.

5. Ugryzienie pluskwy

Jak wygląda: To małe czerwone i spuchnięte guzki, które znajdują się blisko siebie. Tworzą one prostą linię, skupisko lub losowy wzór. Najczęściej zauważysz je na odsłoniętej skórze w górnej części ciała, czyli na szyi i ramionach.

Co robić:

- Umyj ukąszenia wodą z mydłem i pod żadnym pozorem nie drap!

- Aby złagodzić swędzenie i zapobiec obrzękom, połóż na ugryzienie coś chłodnego.

- Alternatywnie zastosuj miejscowo krem przeciw świądowi lub balsam kalaminowy.

- Weź kąpiel z owsianką, w ten sposób złagodzisz ugryzienia i zmniejszysz obrzęk.

Mosquito bite
Mosquito bite

6. Ugryzienie osy

Jak wygląda: Obszar po ugryzieniu osy staje się czerwony i opuchnięty, i pojawia się odczucie bólu i pieczenia. Pamiętaj, że osa nie traci żądła na skórze, dlatego może cię żądlić wiele razy.

Co robić:

- Po pierwsze zapobiegaj kolejnym użądleniom. Dlatego trzymaj się z daleka od ich gniazda i zastosuj środek odstraszający.

- Po ukąszeniu, umyj obszar wodą z mydłem i użyj zimnego kompresu.

- Zastosuj też ocet jabłkowy, który pomaga zmniejszyć ból i obrzęk.

UWAGA:  Jeśli zauważysz u siebie: trudności w oddychaniu, zawroty głowy i obrzęk twarzy lub ust to oznaki poważnej reakcji alergicznej, dlatego natychmiast wezwij pogotowie.

Irritated caucasian female person with redness on her arm from an insect bite at the park on a summer day. She looks in pain and scratching.
Irritated caucasian female person with redness on her arm from an insect bite at the park on a summer day. She looks in pain and scratching.

7. Ugryzienie pszczoły

Jak wygląda: Skóra po użądleniu pszczoły momentalnie robi się czerwona i opuchnięta, a żądło jest wyraźnie widoczne na środku. Chwilę później pojawia się pieczenie, ostry ból i silny świąd.

Co robić:

- Usuń żądło tak szybko, jak to możliwe. Możesz do tego użyć tępego przedmiotu albo paznokci. Unikaj jednak rzeczy, które mogłyby przebić skórę. Żądła nie chwytaj, a wydłub, inaczej wciśniesz do organizmu więcej jadu.

- Umyj dotknięty obszar mydłem i wodą, aby zapobiec infekcji.

- Zastosuj zimny kompres, aby zmniejszyć wchłanianie jadu.

UWAGA: Jeśli zauważysz, że wystąpił obrzęk warg i języka, swędzenie w miejscach innych niż ukąszenie, a także  duszności, wysypka na całym ciele lub zawroty głowy, natychmiast zadzwoń po pogotowie!

Close-up of bee sting stuck in human skin
Close-up of bee sting stuck in human skin
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także