Design i recykling łączą siły. Oto jak ponownie wykorzystać plastik z butelek
Plastik na dobre wszedł w nasze codzienne życie i nawet chcąc go ograniczyć jest to niezwykle ciężkie. Ale nie niemożliwe! Nawet jeśli codziennie z niego korzystamy, można pomyśleć jak ponowie go użyć. Z plastiku mogą ponownie powstać plastikowe butelki, ale także place zabaw czy buty. To jeszcze nie wszystko.
22.10.2019 11:01
O segregacji odpadów z pewnością uczyłaś się jeszcze w szkole, jednak gdyby ktoś nie pamiętał dlaczego to tak ważne, to przypominamy, że dzięki prawidłowej segregacji, materiał z odpadów może zostać ponownie użyty. Dzięki temu plastik nie musi zalegać na wysypiskach śmieci czy, co jest jeszcze gorsze, lądować w wodach oceanów. Coraz częściej można usłyszeć, że duże przedsiębiorstwa oraz naukowcy szukają najlepszych rozwiązań, które pomogą zwalczyć wytwarzanie kolejnych produktów z plastiku. Projektanci oraz designerzy także starają się użyć recyklingowanych materiałów w swoich pracach. Oto jedne z ciekawszych projektów.
#1 Krzesło z butelek
Na pewno słyszałaś, że butelki wykonane są z materiału PET, a wiesz o czymś takim jak rPET? Właśnie z takiego tworzywa wykonane są krzesła marki Emeco, która zdecydowała się na współpracę z londyńskimi projektantami. W wyniku takiej kolaboracji powstały meble wykonane w 100% z materiałów z plastikowych butelek. Tworzywo to może przyczynić się do poprawienia jakości powietrza, poprzez obniżenie emisji CO2. Do stworzenia krzeseł użyto barwników, które także zostały pozyskane z odzysku (np. kolor czarny uzyskano z pozostałości opon samochodowych).
#2 Lampa z odzysku
Alexander Schul to niemiecki projektant, który wygrał prestiżowy konkurs Milan Design Week 2019. Wszystko to zasługa jego najnowszego projektu, gdzie do stworzenia lamp czy stolika nocnego, designer użył materiałów z odzysku. Przetworzony polistyren został wykorzystany do zrobienia estetycznych mebli, prostych do wytworzenia na dużą skalę. Sam artysta mówi, że dzięki swoim projektom chce zwiększyć skalę plastiku wykorzystywanego do recyklingu. Obecnie w Europie tylko 40% tworzyw sztucznych jest poddawane recyklingowi.
#3 Makulatura w nowej formie
Nie samym plastikiem z odzysku człowiek żyje. Charlotte Allen, projektantka pochodząca z Wielkiej Brytanii, zdecydowała się użyć makulaturę oraz plastik do stworzenia kuchennego stołka. Kobieta przez równy miesiąc zbierała tworzywa, które mogą zostać poddane recyklingowi. Następnie zrobiła z nich designerski stołek kuchenny. Nóżki mebla został wykonane z papieru oraz prasowanego kartonu, zaś siedzisko z tworzywa HDPE wytworzonego z butelek po szamponach czy żelach do kąpieli.
#4 Żeby lepiej widzieć...
Co może powstać z połączenia fusów z kawy, mąki sosnowej, wiórek dębowych oraz tworzyw sztucznych uzyskanych z recyklingu? Okazuje się, że całkiem ładne i oryginalne okulary. Cubitts czyli luksusowa marka zajmująca się produkcją okularów, zdecydowała się na pozyskanie plastycznej biożywicy, która po wyschnięciu staje się bardzo trwałym materiałem. Każdy egzemplarz okularów różni się w zależności od materiałów. Obecnie powstało tylko 10 prototypów oprawek, jednak producenci są zdania, że wkrótce będą mogli przystąpić o masowej produkcji okularów.
#5 Głośnik Bluetooth
Skoro można stworzyć meble z materiałów sztucznych z odzysku, to dlaczego by nie zrobić także gadżetów z recyklingu? Plastik, który uważa się za niemożliwy do zrecyklingowania w branży spożywczej, można użyć np. do zrobienia bezprzewodowego głośnika Bluetooth. Ten sprytny gadżet do odtwarzania muzyki, kolorem przypomina marmur, przez co wydaje się być produktem bardzo luksusowym. Co ciekawe, każdy głośnik nieco różni się kolorem ze względu na ilość odpadów, które składają się cały głośnik.