×

Jak wykorzystuje się plastik z recyklingu? 5 najciekawszych zastosowań

Ciągle mówimy, że ekologia jest niezwykle ważna w życiu codziennym, jednak wciąż wielu z nas zapomina jak dobrze segregować odpady – zwłaszcza te plastikowe. Dlaczego jest to tak ważne? Bo dzięki dobrze posegregowanym odpadom możliwy jest recykling i wytwarzanie nowych produktów. Jeśli dobrze zabierzemy się do kwestii segregowania śmieci do osobnych pojemników, wtedy zmniejszy się produkcja nowych plastikowych opakowań. Już teraz można zobaczyć jak w życiu codziennym, wykorzystywany jest plastik z recyklingu. Oto 5 kreatywnych pomysłów na recykling plastikowych opakowań.

#1 Plastik z recyklingu – Ubrania

plastik z recyklingu - ubrania
pinterest.com

Kto by pomyślał, że z butelek można wytworzyć nowe ubrania! Okazuje się, że wystarczy tylko 10 plastikowych opakowań po napojach aby stworzyć koszulkę i 63 butelki do uzyskania ciepłego swetra. Tylko pomyśl ile butelek wyrzucasz rocznie! Dzięki odpowiedniej segregacji, możemy uzyskać ubrania, które ochronią nas przed zimnem, a przy tym wszystkim zmniejszymy ilość wytwarzanych odpadów. Czy to nie wspaniałe? Dzięki tak prostej czynności jak segregacja śmieci, można zrobić wiele dobrego dla środowiska. Wiele marek już wprowadza produkty wykonane z plastiku z odzysku. Firma Adidas rozpoczęła produkcję ubrań z odpadów znalezionych w oceanach, zaś Coca – Cola zadeklarowała, że do 2030 roku odzyska z recyklingu dokładnie taką samą ilość butelek, jaką wprowadziła na rynek.

Zobacz także: Adidas idzie na wojnę z plastikiem. Do produkcji swoich butów marka używa śmieci z oceanów

#2 Druk 3d

plastik z recyklingu - drukarki 3d
instagram.com/luxoft_global

Jeszcze kilka lat temu mało kto myślał, że wydrukować nowy przedmiot na drukarce. I chociaż technologia drukowania 3D nie jest jeszcze powszechnie dostępna, to faktem jest, że wkrótce może zrewolucjonizować cały świat. Mimo tego, że drukarki 3D są jeszcze bardzo drogie, to za kilka lat, mogą stać się produktem ogólnie dostępnym, a wtedy materiałem drukarskim staną się przetopione butelki. Dziennikarze z portalu 3devo.com opisali pierwsze próby wykorzystania plastiku z recyklingu do druku. Testy wypadły pomyślnie, jednak największym problemem są toksyny wytwarzane podczas procesu. Naukowcy jednak starają się rozwiązać ten problem tak aby użycie przetopionego plastiku było możliwe.

Zobacz także: Jak prawidłowo segregować odpady? Musisz znać te zasady

#3 Plastik z recyklingu – Place zabaw

plastik z recyklingu - place zabaw
russell-play.com

Pójdźmy jeszcze o krok dalej. Co powiesz na całe miasteczka przeznaczone do zabawy, które zostały wykonane z plastiku? Z pewnością pamiętasz stare place zabaw z metalowymi huśtawkami i zjeżdżalniami, które w promieniach słonecznych szybko się nagrzewały i powodowały bolesne oparzenia. Obecnie większość placów zabaw jest złożonych z elementów drewnianych oraz… tych z odzyskanego plastiku! Nie jest to plastik z butelek po napojach, lecz z butelek po szamponach czy środkach czystości. Te opakowania wykonane są przeważnie z polietylenu – materiału o dużej gęstości, który może ponownie sprawdzić się jako kosze na śmieci, ławeczki, krzesła piknikowe czy mebelki dla dzieci, a także elementy potrzebne do stworzenia placów zabaw.

Zobacz także: Z plastikowych butelek buduje domy dla biednych. Stworzyła ich już blisko 300

#4 Śpiwory

plastik z recyklingu - śpiwory
instagram.com/carla_andrelle

Oprócz ubrań, a także większych przedsięwzięć jak stworzenie placów zabaw, plastik może być użyty do wytworzenia ciepłych śpiworów czy nawet zimowych kurtek – np. Marka Jack Wolfskin zdecydowała się produkować kurtki, a także polary i plecaki z użyciem plastiku z recyklingu. Takie ubrania tworzą świetną izolację i są świetnym zamiennikiem ubrań wykonanych z sierści i puchu pochodzenia zwierzęcego!

Zobacz także: Recykling starych zabawek dziecka. Stwórz super gadżety!

#5 Plastik z recyklingu – części do samochodu

plastik z recyklingu
unsplash.com

Plastik sprawdzi się także w dziedzinie motoryzacyjnej. Z uzyskanego plastiku z recyklingu, można stworzyć nowe wycieraczki lub kierownice. Co ciekawe, do stworzenia nowych dróg oraz utwardzenia asfaltu, używa się zużytych dachówek. Dlatego też warto pamiętać także o segregacji odpadów powstałych podczas remontu czy przeprowadzki. Z kolei polietylen odzyskany z grubych plastikowych butelek, dostaje nowe życie jako pachołki drogowe, które z pewnością często mijasz podczas remontów na drogach.

Zobacz także: H&M stawia na ekologię. W kolekcji pojawią się ubrania z pomarańczy

Mam nadzieję, że teraz już wiesz jak ważna jest segregacja odpadów! Tylko zobacz ile można zyskać używając plastikowych butelek! A Ty jak dbasz o środowisko? Segregujesz śmieci? Czy pod Twoim blokiem znajdują się specjalne kontenery na plastik?

Katarzyna

Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Fotografka i redaktorka. Miłośniczka ciekawego designu, dobrej muzyki oraz oryginalnych rozwiązań dla domu. Wolne chwile spędza na szukaniu ekologicznych rozwiązań, którymi chce dzielić się z innymi.

Może Cię zainteresować

zamknij