NewsyDlaczego dziecko wystawia język? Powód nie jest taki oczywisty

Dlaczego dziecko wystawia język? Powód nie jest taki oczywisty

Wyjaśniamy, dlaczego dziecko wystawia język. Fot. Freepik
Wyjaśniamy, dlaczego dziecko wystawia język. Fot. Freepik
01.10.2023 13:25

Zauważyłeś, że twoje dziecko bezwiednie wystawia język i zastanawiasz się, dlaczego to robi? Naukowcy wzięli ten odruch pod lupę i mają swoją teorię na ten temat.

Czasem dziecko wystawia język w ramach wygłupu, ale zdarza się, że robi to zupełnie nieświadomie i bezwiednie. Najczęściej jest wtedy czymś zajęte, dlatego dorośli interpretują ten gest jako oznakę skupienia. Naukowcy sprawdzili, czy te domysły mają pokrycie w rzeczywistości.

Dlaczego małe dziecko wystawia język?

Niemowlęta zaczynają wystawiać język, gdy mają ok. 2,5 miesiąca. W ich przypadku chodzi o to, by poznawać świat wokół. Właśnie dlatego wszystko, co wpadnie im w ręce, od razu podnoszą w kierunku ust. Język pozwala im badać otoczenie i przedmioty znajdujące się w najbliższej okolicy. Nie należy im tego zabraniać. Specjaliści zaznaczają jednak, że rodzice powinni zachować czujność. Zdarza się, że małe dziecko wystawia język w związku z jakimś problemem zdrowotnym, np. przerośniętym migdałem lub krzywą przegrodą nosową. Jeśli rodzice są zaniepokojeni tym odruchem, powinni skonsultować się z laryngologiem.

Dlaczego dziecko wystawia język? Fot. Freepik
Dlaczego dziecko wystawia język? Fot. Freepik

Jak zbadano, dlaczego starsze dziecko wystawia język?

W przypadku starszych dzieci wystawiony język przez długi czas był interpretowany jako oznaka skupienia. Gillian S. Forrester i Alina Rodriquez postanowiły zbadać ten trop. Przeprowadziły badania, których wyniki opisały w czasopiśmie Cognition. Kobiety poddały testom 14 praworęcznych dzieci w wieku 4 lat. Poproszono je o wykonywanie różnych zadań. Jednym z nich była gra "zapukaj, dotknij", podczas której naukowiec pukał w stół od spodu, a dziecko miało dotknąć miejsca, z którego dochodziło pukanie. Później role się odwracały. Okazało się, że właśnie w czasie tej zabawy dzieci najczęściej wystawiały język i zwykle układały go z prawej strony ust.

Dlaczego dziecko wystawia język? Fot. Freepik
Dlaczego dziecko wystawia język? Fot. Freepik

Jak naukowcy interpretują wystawianie języka?

Zabawa "zapukaj, dotknij" opiera się na komunikowaniu poprzez gesty. W związku z tym naukowcy uważają, że wystawianie przez dzieci języka może mieć związek z mową ciała. Możliwe również, że gest ten ma związek z pierwotnymi, niewerbalnymi formami komunikacji. Już w 1930 roku wysnuto hipotezę, że ludzka mowa wywodzi się od odruchowych gestów i mimiki. Zgodnie z tą teorią nasi praprzodkowie mieli zacząć używać ust do komunikacji, ponieważ ręce mieli cały czas zajęte pracą. A co z faktem, że maluchy wystawiają język głównie po prawej stronie? To zdaje się również wpisywać w tę interpretację. Naukowcy uważają, że za gest ten odpowiada prawa półkula — ta sama, dzięki której uczymy się mówić.

Dlaczego język wystawiają tylko dzieci?

Odruch wystawiania języka zanika w okolicy 6. roku życia. Trudno zauważyć go u starszych dzieci, a tym bardziej u dorosłych. Prawdopodobnie ma to związek z naszą kulturą. Wystawianie języka jest uznawane za nieestetyczne, nietaktowne i niegrzeczne. Większość rodziców upomina swoje pociechy, by tego nie robiły, więc w końcu przestają.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także