Już wiem dlaczego pomidory pękają na krzaczkach. Powód jest banalny

Już wiem dlaczego pomidory pękają na krzaczkach. Powód jest banalny

dlaczego pomidory pękają, fot. Getty Images
dlaczego pomidory pękają, fot. Getty Images
23.07.2023 13:34

Domowy warzywnik niesie ze sobą wiele korzyści. Dzięki niemu mamy pomidory czy ogórki zawsze pod ręką i to bez oprysków. Zdarza się, jednak, że dochodzi do uszkodzenia warzyw. Podpowiadamy, dlaczego pomidory pękają.

Jak dbać o pomidory?

Najpopularniejszymi warzywami, które uprawia się w przydomowych ogródkach są nie tylko ogórki czy rzodkiewka, ale też pomidory. Każde z nich ma swoje wymagania dotyczące uprawy i pielęgnacji. Zapewnienie warzywom odpowiednich warunków sprawi, że otrzymamy piękne plony. Należy też pamiętać, aby zabezpieczyć swoje uprawy przed szkodnikami i chorobami - stosując choćby naturalne opryski. Zdarza się, że pomimo zapewnienia dobrych warunków, pomidory zaczynają pękać. To dość częsty problem, ale na szczęście można mu sprytnie zaradzić. Mamy na to sprawdzony sposób, dzięki któremu na dobre zapomnisz o pękaniu pomidorów. Co więcej zaproponowany przez nas domowy nawóz sprawi, że uprawiane przez ciebie pomidory będą jędrne i soczyste.

Obraz

Dlaczego pomidory pękają?

Jak już wspomnieliśmy pękanie pomidorów to częsta sytuacja i nie oznacza wcale, że jesteś złym ogrodnikiem. Nie musisz obawiać się, że zaraz stracisz swoje plony. Powodów, dlaczego pomidory pękają jest kilka. Czasami wynika to ze złej pielęgnacji (np. zbyt obfite i za częste podlewanie). Jeżeli przesuszysz swoje krzaczki, to wtedy pomidory zaczynają pęcznieć i ich skórka pęka (nie wygląda to zbyt apetycznie). Takie pęknięcia nie pojawiają się od razu. One występują a po czasie regularnego zalewania lub przesuszenia. Inną przyczyną jest niedobór składników odżywczych, a szczególnie potasu. Tu zadziała przygotowany samodzielnie zrobiony nawóz z drożdży. Poniżej przedstawiamy przepis na to, jak go wykonać go w domu.

Obraz

Jak zrobić nawóz z drożdży?

Taka odżywka nie tylko będzie bombą witaminową, ale też stworzy barierę ochronną przez infekcjamigrzybicznymi. Wykonanie jej jest bardzo proste.

  • Weź 100 gram drożdży.
  • Zalej je 10 litrami ciepłej wody.
  • Dokładnie wymieszaj.
  • Poczekaj, aż drożdże całkowicie się rozpuszczą.
  • Odstaw mieszankę na kilka godzin w zacienione miejsce.

Po tym czasie możesz  korzystać przygotowanego nawozu bez konieczności rozcieńczania go.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także