PoradyPomidory w twoim ogrodzie wciąż są zielone? Sprawdź czy nie popełniłeś jednego błędu

Pomidory w twoim ogrodzie wciąż są zielone? Sprawdź czy nie popełniłeś jednego błędu

W lipcu zaczyna się sezon na pomidory, a to oznacza, że na krzaczkach już powinieneś widzieć czerwone owoce. Jeśli pomidory nie dojrzewają, to sygnał, że coś poszło nie tak. Podpowiadamy, co możesz zrobić w takiej sytuacji.

pomidory nie dojrzewają, fot. Getty Images
pomidory nie dojrzewają, fot. Getty Images

Nic nie smakuje tak jak dojrzały pomidor z własnej uprawy. Pierwsze owoce powinny powoli zaczynać się czerwienić na krzaczkach. Jeśli tak się nie dzieje, prawdopodobnie pojawiły się jakieś problemy. Wyjaśniamy, dlaczego pomidory nie dojrzewają i jak temu zaradzić.

Jak uprawiać pomidory?

Pomidory wymagają słonecznego, osłoniętego od wiatru stanowiska. Aby prawidłowo rosły, potrzebują m.in. ciepła. Optymalna temperatura dla ich rozwoju to 18-25 stopni Celsjusza. Nie służą im zarówno chłody, jak i upały. Rośliny należy uprawiać w glebie przepuszczalnej, ciepłej i próchniczej. Ważne jest również odpowiednie nawożenie. Pomidory należy odżywiać co 10-14 dni. Można stosować specjalistyczne preparaty, ale również domowe nawozy np. gnojówkę z pokrzywy. Nieodpowiednie warunki i zaniedbanie pielęgnacji to częste przyczyny tego, że pomidory nie dojrzewają.

Dlaczego pomidory nie dojrzewają? Fot. Freepik
Dlaczego pomidory nie dojrzewają? Fot. Freepik

Dlaczego pomidory nie dojrzewają?

Zatrzymanie dojrzewania pomidorów nie zawsze wynika z błędów w uprawie. Owoce mogą długo pozostawać zielone m.in. z powodu nieodpowiedniej pogody. Zarówno kiedy jest zbyt zimno (poniżej 18 stopni Celsjusza), jak i gdy jest bardzo gorąco (ok. 30 stopni Celsjusza) owoce nie wytwarzają likopenu, który odpowiada za ich czerwony kolor. Jeśli pogoda jest optymalna, prawdopodobnie pomidory nie dojrzewają z jednego z poniższych względów.

  • Wybrałeś wymyślną odmianę. Każdy chce się pochwalić wyjątkowymi okazami, które hoduje, ale w przypadku pomidorów nie ma sensu udziwniać. Niektóre odmiany źle znoszą polskie warunki.
  • Pomidory są przerośnięte lub zestresowane. Dobór odpowiedniej odmiany i temperatura są bardzo ważne. Jeśli roślina zużyje zbyt dużo energii na to, by wyrosnąć i wypuścić kwiaty, może jej nie mieć na zmianę koloru owoców.
  • Brak słońca. Aby pomidory prawidłowo się rozwijały, muszą mieć dostęp do światła słonecznego przez przynajmniej 7 godzin dziennie.
  • Zbyt oszczędne podlewanie. Pomidory lubią wodę, więc im jej nie żałuj. Podlewaj je wczesnym rankiem lub wieczorem, uważając, by nie zmoczyć liści.
  • Choroby. Najczęściej pomidory dotyka zgnilizna końcówek kwiatów. Poznasz ją po tym, że na owocach pojawiają się czarne plamy. Zwykle chorobę powoduje niedobór wapnia.

Co zrobić, by pomidory dojrzały?

W zależności od tego, dlaczego pomidory nie dojrzewają, będzie zależało postępowanie zaradcze. Jeśli winna jest pogoda, możesz tylko czekać, aż wrócą optymalne temperatury. Jeśli przyczyną jest nieodpowiednie nawodnienie, postaraj się obficiej podlewać krzaczki. W przypadku zgnilizny konieczne jest zastosowanie nawozu z dużą ilością wapnia. Może się zdarzyć, że pomidory pozostaną zielone nawet wtedy, gdy wszystko robisz prawidłowo, a pogoda sprzyja ich dojrzewaniu. W takiej sytuacji możesz zerwać je z krzaczka i położyć w misce z bananami, jabłkami lub czerwonymi pomidorami. Ich sąsiedztwo może sprawić, że pomidory dojrzeją.

Co zrobić, kiedy pomidory nie dojrzewają? Fot. Getty Images
Co zrobić, kiedy pomidory nie dojrzewają? Fot. Getty Images