PoradyDlaczego psie łapy pachną popcornem? Nie podjadał, to ważny znak

Dlaczego psie łapy pachną popcornem? Nie podjadał, to ważny znak

Psie łapy wydzielają bardzo specyficzny zapach. Niektórzy porównują go do woni sera, inni do chrupek kukurydzianych, a jeszcze inni do popcornu. Niestety nie zawsze jest to pozytywny objaw. Wyjaśniamy, kiedy ten zapaszek powinien być odczytany jako sygnał alarmowy.

Psia łapa w dłoni człowieka
Psia łapa w dłoni człowieka
Źródło zdjęć: © Getty Images | pedro arquero

Ciała psów, tak jak i ludzi, wydzielają różne zapachy. Właściciele czworonogów dzielą się na dwie grupy. Jedni uwielbiają woń, którą wydzielają psie łapy, a drudzy jej nie znoszą. Wszyscy powinni jednak wiedzieć, że czasem specyficzny zapach, przywodzący na myśl popcorn, jest sygnałem, że dzieje się coś niedobrego i trzeba pędzić do weterynarza.

Kiedy zapach psich łap powinien cię zaniepokoić?

Za nietypowy zapach psich łap odpowiadają gruczoły potowe, które znajdują się między opuszkami, a także dostające się tam bakterie. Zwykle woń jest bardzo delikatna i da się ją wyczuć tylko, gdy zbliżysz nos do łap swojego pupila (celowo lub np. w czasie zabawy czy zabiegów pielęgnacyjnych). Taka sytuacja jest normalna i nie powinna cię martwić. Musisz jednak zwracać uwagę na każde odstępstwo od normy.

Psie łapy mają kontakt z podłogą w domu, a także chodnikami i ulicami. Wszystkie te miejsca to siedliska drobnoustrojów. Jeśli nie zadbasz odpowiednio o higienę swojego pupila, bakterie będą namnażać się w zastraszającym tempie. Właśnie w takiej sytuacji zapach psich łapek może stać się bardzo intensywny. Zwykle towarzyszą temu również takie objawy jak podrażnienia, świąd i pieczenie, na które pies reaguje lizaniem lub iskaniem łap. To powinno cię zaniepokoić.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

5 sprytnych trików dla właścicieli psów

Co zrobić, gdy psie łapy intensywnie pachną popcornem?

Intensywny zapach i lizanie łap to znak, że dzieje się coś niedobrego. Prawdopodobnie, gdy przyjrzysz się nogom zwierzaka, zobaczysz również, że opuszki są zaczerwienione. Niestety w takiej sytuacji domowe sposoby mogą nie wystarczyć. Jedynym wyjściem, by skutecznie ulżyć pupilowi, jest zabranie go do weterynarza. Postępuj według jego zaleceń, a problem powinien szybko zniknąć. Po zakończeniu kuracji pamiętaj o tym, by dbać o higienę psich łap, a unikniesz podobnych kłopotów w przyszłości.

Jak dbać o psie łapy?

Wbrew pozorom dbanie o higienę psich łapek nie jest wcale skomplikowane. Wystarczy regularnie czyścić, suszyć i wycierać odnóża pupila. Powinieneś robić to za każdym razem po powrocie ze spaceru. Wystarczy, że przepłuczesz łapki samą wodą, bez żadnych detergentów (nie jest potrzebny nawet psi szampon), a następnie wytrzesz je do sucha ręcznikiem. W ten sposób ograniczysz rozwój bakterii między opuszkami. Jeśli chcesz, możesz na zakończenie wysmarować psie łapy specjalnym balsamem, który zabezpieczy je przed zranieniem.