PoradyLajfhakiDlaczego żyły są niebieskie, skoro krew jest czerwona? Nasze oczy notorycznie nas oszukują!

Dlaczego żyły są niebieskie, skoro krew jest czerwona? Nasze oczy notorycznie nas oszukują!

Zastanawiałeś się kiedyś, czemu żyły są niebieskie, skoro płynąca w nich krew ma kolor czerwony? Ludzkie ciało skrywa wiele tajemnic, lecz ta została prędko wyjaśniona. Otóż siny kolor to nic innego jak złudzenie optyczne.

Dlaczego żyły są niebieskie? fot. genialne.pl
Dlaczego żyły są niebieskie? fot. genialne.pl

Siatka żył na naszym ciele jest widoczna jedynie w strategicznych miejscach, gdzie przez skórę przebija się niebieska barwa. Mało kto ma pojęcie, jak rozległy jest to system i ile nam daje. Obecność sinych kresek na ciele jest dla nas zupełnie normalna, lecz mało kto myśli nad tym, dlaczego są w takim, a nie innym kolorze. Czy nie powinny być czerwone, tak jak krew? Otóż nie.

Dlaczego żyły są niebieskie?

To, że masz żyły koloru niebieskiego, to nic innego jak złudzenie optyczne, które jest spowodowane odbiciem światła. Skóra łączy się ze światłem słonecznym i długością fal poszczególnych promieni. Portal WP kobieta postanowił dokładnie zbadać przyczynę widzenia żył w innym kolorze. Oto ich wnioski:

W przypadku czerwonych krwinek, które przenoszą tlen, światło o krótszej długości fali (niebieskie i fioletowe) jest bardziej skutecznie rozpraszane niż światło czerwone o długiej fali. Gdy światło niebieskie jest rozpraszane przez skórę, dociera do naszych oczu, tworząc wrażenie, że żyły są niebieskie. Ważne, aby pamiętać, że krew w naszych żyłach jest faktycznie czerwona, a niebieski kolor wynika jedynie z odbicia światła przez skórę.
Dlaczego żyły są niebieskie? fot. Freepik
Dlaczego żyły są niebieskie? fot. Freepik

Żyły leżą na różnych głębokościach

Już wspominaliśmy o tym, że w naszym ciele jest o wiele więcej rozgałęzień żył niż nam się wydaje. Widzimy tylko pojedyncze sztuki, które są płytko osadzone w naszej skórze. To właśnie te są dla nas najbardziej znajome i dzięki nim mamy świadomość, że istnieją. Grubość skóry również ma znaczenie. Jeśli popatrzymy na swój nadgarstek, istnieje bardzo mała szansa, że nie dojrzymy cienkiego, niebieskiego paska pod skórą. W tamtych okolicach powłoka skórna jest na tyle cienka, że łatwo znaleźć można miejsce idealnie do wkłucia na kroplówkę czy zastrzyk. Nie jest to jednak reguła, czasami wenflon wpina się w inne miejsca na ciele, np. stopy czy szyja.

Obraz