PoradyLajfhakiDo czego służy przycisk AF w samochodowym radioodtwarzaczu? Odpowiedz zdziwi niejednego kierowcę

Do czego służy przycisk AF w samochodowym radioodtwarzaczu? Odpowiedz zdziwi niejednego kierowcę

Przycisk AF, fot. Adobe Stock
Przycisk AF, fot. Adobe Stock
Adrianna Trusiuk
20.09.2023 17:02

Na kokpicie, tuż przy radiu znajduje się przycisk AF. Mało kto z niego korzysta, ponieważ większość z nas nie wie, do czego on służy. Docenią go zwłaszcza zawodowi kierowcy, którzy codziennie pokonują długie trasy, słuchając przy tym jednej stacji radiowej.

Słuchanie radia to nieodłączny element jazdy autem. Większość z nas ma swoją ulubioną stację radiową, której to słucha na okrągło. Zdarza się jednak, że w trakcie jazdy radio traci łączność z nadajnikiem radiowym, co sprawia, że z głośników zaczynają wydobywać się szumy. Można temu zapobiec, wykorzystując przycisk AF.

Do czego służy przycisk AF?

AF to skrót od nazwy Alternative Frequencies, oznaczającej "alternatywną częstotliwość". Jest to część systemu RDS,  czyli Radio Data System, dzięki któremu możemy zmieniać stację radiową, a do tego, widzieć nazwę słuchanego utworu. Umożliwia nam to słuchanie radia podczas jazdy bez większych zakłóceń. W trakcie długiej podróży znajdujemy się w pobliżu kilku nadajników radiowych. Zdarza się, że RDS zaczyna nagle "wariować", a zamiast muzyki słyszymy tylko zakłócenia.

W takiej sytuacji przyda się AF. Wciśnięcie magicznego przycisku sprawi, że odbiornik zacznie wyłapywać silniejszy sygnał i zmieni odbieraną częstotliwość bez zakłóceń. System wychwyci słuchaną stację, bez względu na to, gdzie znajdujemy się w danej chwili. Nie od dziś wiadomo, że stacje radiowe nadają na różnych falach, które różnią się od siebie z zależności od regionu czy województwa. AF zadziała tylko w autach, które są wyposażone w system RDS.

Przycisk AF, fot. Adobe Stock
Przycisk AF, fot. Adobe Stock

Jak sprawdzić, czy auto ma RDS?

RDS obowiązuje na terenie Unii Europejskiej od ponad 33 lat. Wszystkie auta, które powstały po 1990 roku są wyposażone w ten system. Chyba że wyprodukowano je poza Europą, tzn. w Ameryce lub Azji. Producenci spoza Unii nie mają obowiązku montowania systemu RDS. Przycisk AF powinien znajdować się na kokpicie radia, a w przypadku nowszych aut z dotykowym radiem, w ustawieniach. Warto wykorzystać go w trakcie długich podróży — w ten sposób unikniemy irytujących zakłóceń radiowych.

Przycisk AF, fot. Adobe Stock
Przycisk AF, fot. Adobe Stock
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także