PoradyLajfhakiKiedy wyjdziesz z banku, obejrzyj swoje auto. Złodzieje mają nową metodę kradzieży

Kiedy wyjdziesz z banku, obejrzyj swoje auto. Złodzieje mają nową metodę kradzieży

kradzież na kolec, fot. Freepik
kradzież na kolec, fot. Freepik
14.07.2023 14:56

Złodzieje cały czas czyhają na kolejne ofiary. Przez co, mają coraz nowsze sposoby wyłudzania pieniędzy. Sprawdź, na czym polega kradzież na kolec.

Niezależnie od sezonu grasują po miastach, a nawet działają w wirtualnej rzeczywistości. Stosują coraz sprytniejsze metody, dzięki którym z łatwością oszukują swoje ofiary. Coraz częściej oszuści podszywają się pod służby mundurowe lub urzędników. Okazuje się, że teraz złodziei możesz spotkać też pod bankiem.

Co oznacza kradzież na kolec?

To bardzo prosta, ale efektywna metoda kradzieży. Oszuści czekają, aż pod placówkę banku podjedzie samochodem potencjalna ofiara. Kiedy tylko zniknie za drzwiami, aby wybrać gotówkę, to za pomocą kolca przebijają jej oponę auta. Gdy nieświadomy klient ze spokojem pobiera pieniądze, powietrze z opony ulatuje. W konsekwencji zostaje unieruchomiony i musi samodzielnie zmienić koło na nowe. Wtedy zazwyczaj ofiara odkłada pieniądze na siedzenie, aby móc wyciągnąć z bagażnika niezbędny sprzęt. W tym samym czasie złodziej przez uchylone drzwi lub okno zabiera gotówkę i znika. Wszystko dzieje się bardzo szybko, przez co ofiara nie zauważa chwili kradzieży. Zdarza się, że poszkodowany wzywa pomoc drogową i udaje się do warsztatu wulkanizacji. Jednak nie stanowi to żadnej przeszkody dla złodziei, ponieważ śledzą go oraz korzystając z zamieszania, kradną kosztowności.

kradzież na kolec, fot. Getty Images
kradzież na kolec, fot. Getty Images

Pozostałe metody kradzieży w sieci

Wraz z rozwojem technologii i przeniesieniem życia do wirtualnej sieci, pojawili się w niej także i złodzieje. Każdy, kto jest obecny w mediach społecznościowych oraz dokonuje transakcji za pośrednictwem internetu, powinien mieć się na baczności. Zazwyczaj oszuści stosują metodę phishingu, która polega na podszywaniu się pod inną osobę, w celu wyłudzenia konkretnych informacji lub pieniędzy. Fałszywe SMS-y to również popularny sposób oszustwa. Często zdarza się, że ich treść dotyczy zapłaty jakiejś należności lub wygranej w konkursie, a na końcu znajduje się link. Warto pamiętać o tym, aby nigdy go nie otwierać, ponieważ przekieruje on nas do fałszywej strony bankowej lub zawirusuje telefon. Fake newsy na portalach społecznościowych to równie często spotykane metody oszustwa. Nie chodzi tylko o podawanie fałszywych informacji, ale o dostęp do prywatnego konta.

Hacker in front of his computer
Hacker in front of his computer
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także