Dodaj do wody jedną kroplę. Pelargonia będzie szybciej rosła obsypana kwiatami
Pelargonie od lat cieszą się ogromną popularnością w ogrodach i na balkonach. Ich umiejętna pielęgnacja jest kluczem do prawidłowego wzrostu oraz efektownych kwiatostanów. Sprawdź, czym podlewać pelargonie, aby kwitły bujnie.
07.06.2023 08:01
Pelargonie nie są wymagającymi w uprawie kwiatami, wystarczy zapewnić im odpowiednie warunki do wzrostu, aby cieszyły oczy. Oprócz odpowiedniej gleby z drenażem ważne jest także regularne podlewanie pelargonii, które powinno być dostosowane do panujących warunków atmosferycznych.
Co warto wiedzieć o uprawie pelargonii?
Kwiaty te kwitną przez cały sezon wiosenno-letni do pierwszych jesiennych przymrozków. Najpopularniejsze pelargonie to te w kolorze bieli, różu oraz czerwieni, których kwiatostany kaskadowo zwisają z balkonów lub tarasów. Warto dodać, że kwiaty te lubią słoneczne stanowiska, ale równie dobrze rosną w półcieniu oraz niestraszny im wiatr. Należy pamiętać o tym, aby podlewać pelargonie przynajmniej dwa razy w tygodniu niewielką ilością wody. Dodatkowo trzeba je regularnie nawozić, ponieważ szybko się rozrastają i potrzebują niezbędnych składników odżywczych.
Czym podlewać pelargonie?
Po raz pierwszy nawóz pelargoniom najlepiej podać około 2 tygodnie po posadzeniu do skrzynek (doniczek), czy gruntu. Do tego celu warto wybrać bogaty nawóz, który, jak czytamy w serwisie WP Kobieta:
Do tego celu można wykorzystać dostępny w sklepach ogrodniczych nawóz lub przygotować go samodzielnie w domu. Warto dodać do 1-2 litrów wody kroplę jodyny, która przyśpieszy proces metaboliczny pelargonii oraz sprawi, że roślina będzie odporna na choroby. Dodatkowo zabieg ten zwiększy ilość kwiatów, które zaczną bujnie rozkwitać. Taką wodą z jodyną podlewaj tylko korzenie kwiatów. Nie lej jej na łodygi i liście.
Czym podlewać pelargonie? fot. getty images
Sposób z ziemniakiem
Do przygotowania odżywki będzie potrzebny jeden ziemniak średniej wielkości, do którego należy dolać 1 litr wody i zblendować przez 2 minuty. Na koniec wystarczy przecedzić pulpę przez sitko, a zmiksowaną wodę używać raz na miesiąc jako źródło m.in. fosforu i potasu. Pozostały miąższ ziemniaczany można wykorzystać ponownie jako dodatek do mieszanki z podłożem.