PoradyLajfhakiDodaj do wody jedną kroplę. Pelargonia będzie szybciej rosła obsypana kwiatami

Dodaj do wody jedną kroplę. Pelargonia będzie szybciej rosła obsypana kwiatami

czym podlewać pelargonie fot. freepik
czym podlewać pelargonie fot. freepik
07.06.2023 08:01

Pelargonie od lat cieszą się ogromną popularnością w ogrodach i na balkonach. Ich umiejętna pielęgnacja jest kluczem do prawidłowego wzrostu oraz efektownych kwiatostanów. Sprawdź, czym podlewać pelargonie, aby kwitły bujnie.

Pelargonie nie są wymagającymi w uprawie kwiatami, wystarczy zapewnić im odpowiednie warunki do wzrostu, aby cieszyły oczy. Oprócz odpowiedniej gleby z drenażem ważne jest także regularne podlewanie pelargonii, które powinno być dostosowane do panujących warunków atmosferycznych.

Co warto wiedzieć o uprawie pelargonii?

Kwiaty te kwitną przez cały sezon wiosenno-letni do pierwszych jesiennych przymrozków. Najpopularniejsze pelargonie to te w kolorze bieli, różu oraz czerwieni, których kwiatostany kaskadowo zwisają z balkonów lub tarasów. Warto dodać, że kwiaty te lubią słoneczne stanowiska, ale równie dobrze rosną w półcieniu oraz niestraszny im wiatr. Należy pamiętać o tym, aby podlewać pelargonie przynajmniej dwa razy w tygodniu niewielką ilością wody. Dodatkowo trzeba je regularnie nawozić, ponieważ szybko się rozrastają i potrzebują niezbędnych składników odżywczych.

jak wybudzić pelargonie, fot. Freepik
jak wybudzić pelargonie, fot. Freepik

Czym podlewać pelargonie?

Po raz pierwszy nawóz pelargoniom najlepiej podać około 2 tygodnie po posadzeniu do skrzynek (doniczek), czy gruntu. Do tego celu warto wybrać bogaty nawóz, który, jak czytamy w serwisie WP Kobieta:

"(...) zawiera wysoką dawkę potasu i stosunkowo niewiele azotu. Chociaż azot jest pierwiastkiem, którego potrzebuje każda roślina, osłabia on rozwój kwiatów".

Do tego celu można wykorzystać dostępny w sklepach ogrodniczych nawóz lub przygotować go samodzielnie w domu. Warto dodać do 1-2 litrów wody kroplę jodyny, która przyśpieszy proces metaboliczny pelargonii oraz sprawi, że roślina będzie odporna na choroby. Dodatkowo zabieg ten zwiększy ilość kwiatów, które zaczną bujnie rozkwitać. Taką wodą z jodyną podlewaj tylko korzenie kwiatów. Nie lej jej na łodygi i liście.

Obraz

Czym podlewać pelargonie? fot. getty images

Sposób z ziemniakiem

Do przygotowania odżywki będzie potrzebny jeden ziemniak średniej wielkości, do którego należy dolać 1 litr wody i zblendować przez 2 minuty. Na koniec wystarczy przecedzić pulpę przez sitko, a zmiksowaną wodę używać raz na miesiąc jako źródło m.in. fosforu i potasu. Pozostały miąższ ziemniaczany można wykorzystać ponownie jako dodatek do mieszanki z podłożem.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także