×

Patenty na wykorzystanie jodyny w ogrodzie. Twoje rośliny będą Ci bardzo wdzięczne

Są takie substancje, które mają wielorakie zastosowanie w różnych dziedzinach życia. Do czego przyda się jodyna w ogrodzie? Możesz być tym bardzo zaskoczony. 😉

Jodyna to alkoholowy roztwór jodu. Sam bowiem jod jest trudno rozpuszczalny w wodzie. Ma działanie antyseptyczne i jest wykorzystywana głównie w medycynie i kosmetologii. Dodatkowo idealnie sprawdza się do dezynfekowania ran i odkażania skaleczeń. Okazuje się jednak, że możesz z powodzeniem wykorzystywać ją w ogrodnictwie.

Jakie są korzyści z używania jodyny w ogrodzie?

Zastosowań jodyny jest wiele, ponieważ jod ma udowodnione działanie przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze i przeciwwirusowe. Mało tego, żadna bakteria, ani grzyb nie jest w stanie się na jod uodpornić! Niestety jod szybko się ulatnia, dlatego przygotowane preparaty na bazie jodyny należy od razu wykorzystywać.

 • Pozwala zwalczyć szkodniki.
 • Zwiększa plony.
 • Powoduje szybszy wzrost sadzonek.
 • Chroni korzenie przed gniciem.
 • Zwiększa odporność roślin na niekorzystne działanie czynników środowiskowych.
Jonathan Kemper/unsplash

Jodyna jako nawóz

Jodyna zdecydowanie przyspieszy wzrost roślin i sprawi, że Twoje uprawy będą bardzo bujne. Oczywiście w konsekwencji tego, zyskasz obfitsze zbiory. Jod naturalnie występuje w glebie, ale najwięcej mają go ziemie żyzne. Dlatego też, jodyną można nawozić właściwie wszystkie rośliny uprawne. Jak zrobić nawóz? Wymieszaj ze sobą 10 litrów wody oraz 40 kropli jodyny. Następnie taką mieszanką (nie więcej niż pół litra jednorazowo) podlewaj rośliny co 3-4 tygodnie.

Oprysk z jodyny na ogórki

Mączniak to choroba, który z lubością atakuje ogórki. Możesz go zwalczyć stosując oprysk z jodyny. Połącz:

 • 1 litr mleka,
 • 9 litrów wody,
 • 1 łyżkę mydła w płynie,
 • 1 ml jodyny.

Następnie otrzymaną mieszkanką opryskuj ogórki co 2 tygodnie. Zabieg przeprowadzaj do momentu, aż całkowicie pozbędziesz się mączniaka.

Oprysk z jodyny na pomidory

Phytophthora to groźny grzyb, który atakuje głównie pomidory i paprykę. Sprawia, że całe sadzonki po prostu gniją. Do walki z nim wykorzystaj jodynę. Najpierw przygotuj roztwór z 10 litrów wody oraz 15 kropli jodyny. Następnie spryskaj nim pomidory 2-3 razy (między kolejnymi dawkami oprysku powinieneś zachować odstęp dwóch tygodni).

jodyna w ogrodzie
Malu Carriquiry/unsplash

Krochmal na choroby pomidorów

Kolejnym ciekawym specyfikiem leczniczym jest krochmal z jodyną. Do krochmalu dodaj:

 • 2 ml jodyny,
 • 3 ml octu 10%,
 • szklankę wody deszczowej.

Następnie całość wlej do butelki o pojemności 1,5 litra i dopełnij ją deszczówką. Później wykonaj oprysk.

Jodyna wzmocni kwiaty

Jodyna pomoże wzmocnić wszystkie kwiaty oraz rośliny doniczkowe w ogrodzie. Sprawi, że będą pięknie się rozwijały. Do tego celu wykorzystaj miksturę zrobioną z dwóch kropel jodyny i 3,5 litra wody. Mieszaniną podlewaj same korzenie roślin. Pilnuj, aby nie zalać ich liści oraz łodyg. Co istotne, takie nawożenie powtarzaj co 3-4 tygodnie.

Już wiesz do czego służy jodyna w ogrodzie. Przekonaj się teraz jakie rośliny są najlepsze do sypialni.

Może Cię zainteresować

zamknij