PoradyDodaj odrobinę do wody i rozpyl w ogrodzie. Kleszcze i komary będą trzymać się z daleka

Dodaj odrobinę do wody i rozpyl w ogrodzie. Kleszcze i komary będą trzymać się z daleka

oprysk na kleszcze i komary, fot. Youtube/TheMillennialGardener, Getty Images
oprysk na kleszcze i komary, fot. Youtube/TheMillennialGardener, Getty Images
22.04.2023 17:30

Te insekty to zmora wielu ogrodów. Aby się ich pozbyć, możesz wykonać oprysk na kleszcze i komary, który przyrządzisz samodzielnie. Wystarczy zastosować olejek z drzewa herbacianego.

Olejki eteryczne to naturalne substancje o wielu prozdrowotnych właściwościach. Ten pochodzący z liści drzewa herbacianego działa przeciwwirusowo i przeciwgrzybiczo, dlatego od dawna jest wykorzystywany jako środek leczniczy. Możesz zastosować go również w ogrodzie, by chronić rośliny, a także wypłoszyć komary i kleszcze.

Olejek herbaciany nie tylko na komary i kleszcze

Oprysk na bazie olejku z drzewa herbacianego ma w ogrodzie wiele zastosowań. Przede wszystkim pozwala zwalczyć choroby roślin, takie jak mączniak prawdziwy oraz szara pleśń. Preparatu można używać również do zaprawiania nasion, dzięki czemu zyskują ochronę przez zgorzelą siewek. Taki środek można stosować także na roślinach, którym nie zagrażają żadne choroby, jako profilaktyczny środek na kleszcze, komary i mszyce.

oprysk na kleszcze i komary, fot. Getty Images
oprysk na kleszcze i komary, fot. Getty Images

Jak zrobić preparat do oprysku na kleszcze i komary?

Przygotowanie oprysku na kleszcze i komary jest bardzo proste. Wystarczy do 1 litra wody dodać 1 łyżeczkę olejku z drzewa herbacianego. Preparat powinieneś rozpylać za pomocą spryskiwacza przeznaczonego do zabiegów środkami na bazie naturalnych olejów.

oprysk na kleszcze i komary, fot. Getty Images
oprysk na kleszcze i komary, fot. Getty Images

Jak wykonać oprysk na kleszcze i komary?

Wykonanie oprysku — czy to na chore rośliny, czy na kleszcze i komary — musi przebiegać według określonych zasad. W przeciwnym razie możesz zaszkodzić roślinom.

  • Trzymaj się wskazanych proporcji - 1 łyżeczka olejku na 1 litr wody. Zmiana stężenia preparatu może być szkodliwa dla roślin.
  • Unikaj robienia oprysku w upalne, słoneczne dni. Wtedy preparat może poparzyć liście. Wybierz poranek lub popołudnie w umiarkowanie ciepły, najlepiej pochmurny, ale bezdeszczowy dzień.
  • Przed spryskaniem całej rośliny, rozpyl preparat na jednym liściu i sprawdź, czy nie wystąpi żadna niepożądana reakcja.
  • Wykonuj oprysk raz w tygodniu.
oprysk na kleszcze i komary, fot. Getty Images
oprysk na kleszcze i komary, fot. Getty Images

Możesz spryskać również ciało

Preparat przygotowany jako oprysk na kleszcze i komary możesz stosować również, udając się do lasu lub na łąkę. W ten sposób ochronisz swoje ciało przez ukąszeniami i ukłuciami owadów. Wykorzystanie sprayu to bezpieczniejsza metoda niż stosowanie nierozcieńczonego olejku z drzewa herbacianego. Nakładany punktowo nie spowoduje żadnych działań ubocznych, ale rozsmarowany na większych partiach skóry może wywołać podrażnienia, pieczenie lub swędzenie.

Jak zrobić pułapkę na osy i szerszenie? Prosty trik z butelką

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także