Domowe nawozy, które surfinie kochają. Odżywią i zapewnią intensywny kolor

nawóz do surfinii fot. freepik
nawóz do surfinii fot. freepik

30.05.2023 10:25

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Zrób ten naturalny nawóz do surfinii i ciesz się pięknymi oraz obfitymi kwiatami przez cały sezon. Domowe odżywki są bardzo skuteczne.

Surfinie, zaraz obok pelargonii, to królowe polskich balkonów. W rzeczywistości surfinia to odmiana petunii o zwisających pędach. Czasami nazywa się ją petunią kaskadową. Została wyhodowana sztucznie, a jej dużą zaletą jest to, że obficie kwitnie, a także wykazuje dużą odporność na niekorzystne warunki atmosferyczne. I co ciekawe, potrafi wytwarzać kwiaty nawet do pierwszych jesiennych przymrozków.

Jak zrobić nawóz do surfinii?

Musisz wiedzieć, że surfinie lubią nawozy. Zamiast kupować je w sklepie, to zrób swoją własną odżywkę. Do tego celu świetnie nadadzą się skórki bananów. One zawierają potas, fosfor i inne mikroelementy, które znacznie wzmocnią rośliny.

  • Skórkę z banana najpierw dobrze umyj. Możesz kupić owoce pochodzące z ekologicznych upraw. Później pokrój ją i umieść w słoiku. Na koniec wlej gorącą wodę oraz zakręć słoik. Całość odstaw na 24 godziny. Po tym czasie nawóz jest już gotowy. Stosuj go 1-2 razy w tygodniu. Jeżeli doniczki znajdują się na otwartej przestrzeni, to deszcz wypłukuje substancje odżywcze, więc konieczne jest częstsze nawożenie.
  • Drugi sposób na przygotowanie bananowego nawozu jest jeszcze prostszy. Najpierw skórkę wysusz w piekarniku. Później zmiel ją na proszek i wsyp po doniczki. Koniecznie wymieszaj go dobrze z wierzchnią warstwą gleby.
nawóz do surfinii, fot. freepik
nawóz do surfinii, fot. freepik

Nawóz do surfinii z fusów po kawie

Do zrobienia nawozu możesz też wykorzystać fusy po kawie. Rośliny preferują lekko kwaśną glebę. W związku z tym kawowy nawóz jest dla nich idealny. On wzbogaci ziemię w doniczce o azot, potas i magnes. Przygotowanie go jest bardzo proste. Fusy zalej odstaną lub przegotowaną wodę. Później całość wymieszaj i już zacznij podlewać surfinie. Możesz też fusy po prostu wysuszyć i wymieszać je z wierzchnią warstwą ziemi w doniczce.

nawóz do surfinii, fot. freepik
nawóz do surfinii, fot. freepik

Co lubią surfinie?

  • Słoneczne stanowiska, które są osłonięte od wiatru oraz silnego deszczu.
  • Potrzebują żyznej, przepuszczalnej gleby.
  • Musisz wiedzieć, że te rośliny źle znoszą przesuszenie. W związku z tym podlewaj je nawet dwa razy dziennie. Nie dopuść tylko do tego, aby woda stała w podstawkach.
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także