PoradyLajfhaki3 domowe sposoby na kamień w czajniku. Rozpuszczają nawet najgrubszy osad!

3 domowe sposoby na kamień w czajniku. Rozpuszczają nawet najgrubszy osad!

domowe sposoby na kamień w czajniku, fot. Genialne
domowe sposoby na kamień w czajniku, fot. Genialne
05.08.2023 11:35

Kamień w czajniku jest powszechnym problemem i pojawia się na skutek używania twardej wody. Najczęściej na jego widok sięgasz po sklepowy odkamieniacz. Po przeczytaniu tego artykułu już więcej tego nie zrobisz. Wypróbuj nasze domowe sposoby na kamień w czajniku.

Obecność kamienia w czajniku nie jest obojętna dla smaku i jakości przygotowywanych przez nas napojów. Pozostawia też w urządzeniu nieestetyczny biały osad, którego cząstki pływają potem w naszej herbacie. Oto sposoby, jak pozbyć się nawracającego kamienia w czajniku.

Przyczyny kamienia w czajniku

Odpowiedzialna za powstanie białego osadu w urządzeniu jest przede wszystkim twarda woda.  Nalot ten zbiera się na dnie czajnika, a następnie po zagotowaniu i zalaniu herbaty trafia do naszych kubków. Da się to nie tylko zauważyć, ale też wyczuć, ponieważ napoje robione na twardej wodzie smakują o wiele gorzej niż na miękkiej. Kamieńoblepia też ścianki czajnika i jest to dość powszechny problem. Coraz więcej osób używa więc specjalnych filtrów, aby temu zapobiec. Kiedy zauważysz kamień w czajniku, nie bagatelizuj tego ze względu na swoje zdrowie oraz stan urządzenia. Unikniesz w ten sposób złego samopoczucia i kupna nowego czajnika, a to koszt przy dobrym sprzęcie nawet ponad 100 zł.

Silver metal electric kettle for boiling water and making tea on a table in the kitchen interior. Household kitchen appliances for makes hot drinks
Silver metal electric kettle for boiling water and making tea on a table in the kitchen interior. Household kitchen appliances for makes hot drinks

Domowe sposoby na kamień w czajniku

Na szczęście możesz zaradzić temu problemowi bez stosowania kupnego odkamieniacza. Oto lista domowych trików, które sprawią, że kamień zniknie z czajnika:

  • kwasek cytrynowy

To rewelacyjny naturalny odkamieniacz. Wystarczy, że do pełnego wody czajnika dodasz 5-6 łyżeczek kwasku cytrynowego i delikatnie zamieszasz, by proszek rozpuścił się w wodzie. Potem zostaw go na 2 h, następnie zagotuj w nim wodę i wylej.

  • soda oczyszczona

Ten uniwersalny środek również zwalczy kamień. Wystarczy, że do pełnego wody czajnika wsypiesz 3-4 łyżki sody i zostawisz na godzinę — bez gotowania. Po upływie tego czasu opróżnij zawartość i dokładnie wypłucz.

  • Coca-Cola

Działa nie tylko na rdzę, ale też na kamień. Po prostu do pustego czajnika wlej szklankę coli i dolej wodę do pełności. Zostaw tak na 2 godziny, a następnie wylej zawartość (to również sposób bez gotowania). Dla lepszego efektu możesz wcześniej dosypać 2 łyżki sody oczyszczonej i zamieszać.

Black plastic electric kettle on the white countertop. Household kitchen appliances for makes hot drinks
Black plastic electric kettle on the white countertop. Household kitchen appliances for makes hot drinks
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także