PoradyLajfhakiDomowy nawóz bogaty w azot, fosfor i potas. Pelargonie zakwitną po nim jak szalone

Domowy nawóz bogaty w azot, fosfor i potas. Pelargonie zakwitną po nim jak szalone

Pelargonie od wielu lat są popularnymi kwiatami balkonowymi, które w okresie wiosenno-letnim królują na parapetach i balustradach. Zaskarbiły sobie sympatię zarówno ogrodników, jak i amatorów ze względu na to, że są łatwe w uprawie oraz kwitną do pierwszych jesiennych przymrozków. Podpowiadamy, jak przygotować domowy nawóz dla pelargonii.

domowy nawóz do pelargonii fot. getty images
domowy nawóz do pelargonii fot. getty images

29.05.2023 11:31

Regularne nawożenie tych roślin jest bardzo ważnym elementem w ich uprawie, ponieważ wzmacnia korzenie i pobudza do wzrostu kwiaty pelargonii. Jednak nie warto kupować drogiej oraz mocnej chemii, jeśli można przygotować nawóz samodzielnie w domu.

Jak pielęgnować pelargonie?

Kwiaty te pochodzą z Afryki Południowej, przez co bardzo lubią ciepło oraz stanowiska jasne. Warto pamiętać, że wiatr nie jest im straszny i mogą być postawione również w półcieniu. Przed posadzeniem trzeba wybrać odpowiednie dla pelargonii podłoże, które powinno być przepuszczalne oraz lekko kwaśne od 6 do 7 pH. Równie ważnym elementem jest dobór dopasowanych skrzynek i doniczek, aby kwiaty miały dużo miejsca do rozrastania się. Dlatego minimalna odległość między sadzonkami pelargonii powinna wynosić około 20 cm. Kluczowym elementem uprawy tych roślin jest regularne podlewanie, które powinno być dostosowane do warunków atmosferycznych. W lecie zaleca się dwukrotnie w ciągu dnia podlewać pelargonie, najlepiej rano i wieczorem. Natomiast kiedy kwiatostany zaczynają przekwitać, to trzeba je systematycznie obrywać, co przyczyni się do wydłużenia czasu kwitnienia pelargonii.

pelargonie kaskadowe fot. getty images
pelargonie kaskadowe fot. getty images

Jak przygotować domowy nawóz dla pelargonii?

Wystarczy wziąć jednego ziemniaka średniej wielkości i zblendować go razem z 1 litrem wody przez około 2 minuty. Następnie trzeba przecedzić mieszankę przez sito, ponieważ do nawożenia będzie przeznaczony tylko płyn. Należy stosować go raz na miesiąc, a dostarczy pelargoniom niezbędnych minerałów, czyli azotu, fosforu i potasu. W efekcie roślina zakwitnie bujnie na bardzo długi czas. Warto dodać, że pozostały miąższ z ziemniaka, można wykorzystać jako dodatek do podłoża i z nim go wymieszać.

Obraz

Kwiaty pelargonii a owady

Przed zasadzeniem pelargonii warto dowiedzieć się, że jej kwiatostany nie wytwarzają pyłku, co stanowi niebezpieczeństwo dla owadów. Dlatego zaleca się uprawę innych kwiatów na balkonie takich jak: lawenda, chabry lub stokrotki, ponieważ poprzez wytwarzany pyłek są o wiele korzystniejsze dla m.in. pszczół.