Domowy nawóz, który uratuje każdą roślinkę. Wystarczy go zmieszać z wodą i podlać
Domowe nawozy cieszą się coraz większą popularnością. To tanie, ekologiczne i co najważniejsze, skuteczne rozwiązanie, które oddziałuje na rośliny w równym stopniu, co odżywki dostępne w sklepach. Poznaj przepis na domowy nawóz do roślin, który przyśpieszy ich wzrost. Potrzebne składniki najpewniej masz już w swoim domu.
10.10.2023 | aktual.: 10.10.2023 23:34
Samodzielnie przygotowane nawozy są równie skuteczne co te gotowe, które najczęściej kupujemy w sklepach ogrodniczych. Wystarczy, że zmieszasz z wodą dwa składniki, a tak przygotowaną odżywką podlejesz rośliny. W krótkim czasie zauważysz, że zaczną rosnąć znacznie szybciej, a do tego, wypuszczą nowe pędy.
Domowy nawóz do roślin z... musztardy
Masz w domu musztardę francuską? W niej znajdują się pierwiastki takie jak żelazo, fosfor, mangan cynk czy wapń. To składniki, których każda roślina potrzebuje, aby móc prawidłowo się rozwijać. Przygotowanie takiego nawozu jest banalnie proste. Małe opakowanie musztardy przełóż do niewielkiej miski. Zalej ją wodą, a następnie odłóż w ciemne i chłodne miejsce na 10 dni. Po tym czasie przelej roztwór przez gazę, aby pozbyć się nasion gorczycy. Musztardowy nawóz przyśpieszy wzrost roślin, a także odżywi je od środka. Stosuj go nie częściej, niż raz w miesiącu. Po kilku tygodniach zauważysz pierwsze efekty. Jeśli jednak twoje rośliny doniczkowe mają wysokie zapotrzebowanie na azot (należy do nich m.in. dracena, monstera czy skrzydłokwiat), przygotuj domową odżywkę bazującą na żelatynie. Łyżkę żelatyny rozpuść w szklance wrzącej wody. Kiedy roztwór nieco ostygnie, wymieszaj go z trzema szklankami czystej wody, a następnie, podlej nim roślinę. Zabieg powtarzaj raz w miesiącu, przez cały rok.
Na roślinie pojawił się grzyb? Tak ją wyleczysz
Choroby grzybowe często atakują rośliny doniczkowe — gatunek czy sposób uprawy nie ma tutaj żadnego znaczenia. Jak rozpoznać chorobę grzybową? Na liściach, ale też i łodygach, pojawiają się niewielkie, białe, rozlewające się przebarwienia. Z czasem, roślina zaczyna widocznie tracić na kondycji, a nowe pędy nie chcą się rozwijać. Jak zatrzymać rozwój choroby grzybowej? Możesz zrobić to na dwa sposoby. Pierwszy z nich wymaga kupienia kapsułek czosnku. Dostaniesz je w każdej aptece. Czosnek wykazuje działanie antygrzybiczne i antybakteryjne. Zacznij od pozbycia się zainfekowanych części rośliny. Następnie, przesadź ją do nowej ziemi, a w glebę włóż kilka kapsułek czosnku. Po podlaniu kapsułki stopniowo zaczną uwalniać swoje prozdrowotne właściwości. Drugi sposób wymaga użycia cynamonu, który podobnie jak czosnek, działa antygrzybicznie. Po pozbyciu się zainfekowanych liści i łodyg przesadź roślinę, a ziemię zmieszaj z łyżeczką cynamonu. Kilkanaście dni później po chorobie nie powinno być już śladu.